történész;szerkesztő;tanulmánykötet;Horváth Sándor;Libri kiadó;Az ügynök arcai – Mindennapi kollaboráció és ügynökkérdés;

2014-03-24 06:49:00

Ügynökök arcai

A Libri Kiadó gondozásában megjelent Az ügynök arcai – Mindennapi kollaboráció és ügynökkérdés című tanulmánykötet Horváth Sándor történész szerkesztésében.

 A könyvbemutatót március 31-én, hétfőn 17.00-kor tartják a Muzikum Klub & Bisztróban (VIII. Múzeum u. 7.). A beszélgetés résztvevői: Pető Andrea, Gyarmati György, Horváth Sándor, Müller Rolf és Rainer M. János történészek. Moderátor: Legát Tibor újságíró.  

A tanulmányok első blokkjában olyan neves szerzők, mint Gyáni Gábor, Rainer M. János, Gyarmati György, Ungváry Krisztián és Takács Tibor többek közt arra keresik a választ, hogy egyáltalán miért váltak az ügynökügyek fontossá a közéletben és a történetírásban? Mire jók és mire nem az „akták” és mit tudhatunk meg belőlük a társadalomról és a mindennapokról?  

A tanulmányok második részéből megtudhatjuk, hogyan őrzik a Stasi, a Securitate vagy a lengyel állambiztonság iratait. A franciák második világháborús kollaborációjának emlékezete éppúgy fontos téma az emlékezet működése miatt (K. Horváth Zsolt), mint a szovjet ügynökök magyarországi jelenléte (Baráth Magdolna).

A tanulmányok harmadik részében az aktákat társadalomtörténeti kérdések megválaszolására használják a szerzők. Többek között Müller Rolf a fényképek és a politikai rendőrség kapcsolatával, Pető Andrea a nők és az állambiztonság, Tabajdi Gábor pedig a titkos lakások és a városi tér szerepével foglalkoznak.

Az egyházak megfigyeléséből kiemelkedik Mindszenty József megfigyelési ügye. Standeisky Éva tollából sűrű leírását olvashatjuk egy „literátus ügynök” mindennapjainak, aki a rendszerváltás után a szélsőjobboldalt erősítette.