M5;M6;köztévé;közmédia;állami média;

2015-11-14 06:04:00

Új adók és kínai híradó a közmédiában

Két új tévécsatornát indít a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) a közeljövőben: a várhatóan M5 és M6 névre keresztelt adók közül az egyik kulturális, a másik oktatási tematikájú lenne - tudta meg a Népszabadság. Az új csatornák költségét 2015-ben 10 milliárd forintra, 2016-ra pedig 14-15 milliárdra a becsülte a lap.

Egy szakszervezeti megbeszélésen elhangzott az évi 80 milliárd forint közpénzből működő MTVA részéről az is, "kötelezettség" terheli az alapot, hogy két további csatornát indítson. Ez abból adódhat, hogy idén júliustól az első programhelyekre kerültek a köztelevízió csatornái a digitálistévé-szolgáltatásoknál, és a törvény alapján hat „közcsatornát” kötelező a digitális csomagokban terjeszteni. Emellett információink szerint az angol és az orosz nyelvű hírműsorok után hamarosan indul a közmédia kínai nyelvű híradója, legalábbis Vaszily Miklós vezérigazgató erre utalt egy háttérbeszélgetésen a napokban. A híradóról és az új csatornákról is megkérdeztük az MTVA sajtóosztályát, de ez idáig még nem érkezett válasz.

Eközben kiderült, már június óta vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Magyar RTL Televízió Zrt. reklámidő-értékesítésekor folytatott gyakorlatát - közölte lapunkkal a hatóság. Mint írták, először 2014 végén figyeltek fel arra, hogy az RTL csomagban, úgynevezett közös csatorna átlagáron (SAP+) értékesíti az RTL Klub és az RTL3 csomagot a hirdetőknek, emellett pedig részesedésvállalások elfogadásához köti a kedvezőbb hirdetői pozíciót, ami torzíthatja a versenyt az országos televíziós reklámpiacon. Június 15-én versenyfelügyeleti eljárás is indult az RTL ellen, amelynek keretein belül a GVH januártól vizsgálja az csoport értékesítési gyakorlatát. Ugyanakkor a hatóság leszögezte: az eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette, csupán a tények tisztázására irányul. A Versenyhivatal azt is közölte, az eljárás nincs összefüggésben azzal, hogy Andy Vajna tulajdonrészt szerezhet a TV2-ben. A csatorna nem kívánta kommentálni a folyamatban lévő vizsgálatot. Korábban megírtuk, hogy a GVH több médiaügynökséget is megkeresett az RTL árképzéséről érdeklődve, és sok esetben a jövő évi terveikről is faggatja a reklámozókat, ami üzleti titoknak minősül.