hulladék;tenisz;Roger Federer;Babos Tímea;Novak Djokovic;

2015-07-13 07:55:00

Vegyes magyar sikerek

Hatodik alkalommal emelhette magasba a wimbledoni serleget a világelső teniszező Serena Williams, miután a döntőben két szettben legyőzte a 20. helyen kiemelt spanyol Garbine Muguruzát. A férfiaknál Novak Djokovic megvédte a címét. A fináléban - akárcsak egy évvel ezelőtt - a hétszeres bajnok svájci Roger Federert győzte le négy játszmában. Ami a magyarokat illeti. Babos Tímea az osztrák Alexander Peyával az oldalán két szettben kikapott a Martina Hingis, Leander Paes svájci, indiai duótól a vegyespárosok döntőjében.

A wimbledoni nyílt teniszbajnokság férfi döntője az előzetes várakozásoknak megfelelően kezdődött. A szerb Novak Djokovic és a svájci Roger Federer is magabiztosan hozta adogatásait. Az első szett ötödik játéknál a svájci teniszező három bréklabdához jutott, és az elsőt ki is használta. A világelső szerbnek majdnem sikerült hárítania, de a háló mellől nem tudta átütni a röptét, így a játékot elveszítette. Azonban Federer brékelőnye nem tartott túl sokáig, mert a következő játékban elveszítette az adogatást.

Egészen 6:6-ig fej-fej mellett haladtak, így megkezdődött a rövidítés. Rögtön egy minibréket láthattunk. Djokovics szenzációs lábmunkával futott be egy röptét, és sikerült úgy a sarokba ütnie, hogy Federernek nem volt esélye odaérnie. A svájci klasszis érezhetően gödörbe került, és Djokovics nem kegyelmezett, minden hibát kihasznált és az első szettet megnyerte. (7:6)

A második játszmában sem lehetett okunk a panaszra, ugyanis ismét csodás első szervákat láthattunk. És ismét az ötödik játék. Djokovicsot egy vonalon megcsúszó labda megzavarta, és Federer kétszer is bréklabdához jutott, azonban nem tudott élni egyikkel sem. A szerb teniszező végül egy kemény tenyeressel befejezte a játékot. Most bréklabda nélkül, de jöhetett az újabb rövidítés. Ez a rövidítés is a szerb számára kezdődött kedvezőbben.

Serena Williams mindent vitt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/KARWAI TANG

Egy tenyeressel sikerült minibréket szereznie. Egyre feszültebb lett a meccs és izgalmasak voltak a labdamenetek. A szerb a hetedik szettlabdát sem tudta kihasználni és végül 10-10-nél jött a fordulat. Federer remekül fogadott és egy minibrékkel sikerült játszmalabdához jutnia. Most láthatóan jobban ment a svájcinak, és végül egyenlített. (6:7)

A harmadik játszmában, úgy tűnt, hogy Federer simán hozni tudja adogatását, de kétszer is hibázott és 40-40 volt az állás. Egy labdamenettel később pedig már Djokovicsnak bréklabdája volt. Egy csodás röptével sikerült megtréfálnia Federert. A svájci második szervára kényszerült, amelyet csodásan kivitelezett és még ziccerbe is került a hálónál, de ezt hosszúra ütötte és szerb ellenfele került brékelőnybe.

Ezek után Djokovics simán hozta az adogatását, de Federer sem hibázott, az ötödik játékban ő is simán hozta a szerváját. És ekkor eleredt az eső. Negyedórára megszakították a mérkőzést, de a tetőt végül nem húzták be. Így rövidesen folytatódhatott a meccs. Ezután is mindketten magabiztosan adogattak, de a brékelőny Djokovics mellett szólt, és be is húzta a harmadik szettet. (6:4)

Az utolsó szettre érezhető volt, hogy Federer fárad. Többet is hibázott, ami sokba került a svájci klasszisnak. Az ötödik játékban egy fonákot elhibázott és ezzel bréklabdához juttatta Djokovicsot, és ezt a szerb ki is használta. Megvolt a brékelnőny és Djokovics magabiztosan adogatott. 5:3-nál Federer a játékban maradásért adogatott, de ez láthatóan sok volt neki. A végén a szerb két meccslabdához jutott, amiből az elsőt ki is használta. (6:3) Novak Djokovics így 2011 és 2014 után harmadszor diadalmaskodott Wimbledonban.

A nőknél Serena Williams magához képest gyengén kezdett. A 20. helyen kiemelt 21 éves spanyol Muguruza az első játékban elvette az amerikai adogatását. Az előnyét egészen 4:2-ig sikerült megőriznie, de a játszma hajrájában Williams elkezdett javulni. Kiválóan és koncentráltan játszott, remek első szervákat ütött, melyek szinte kezelhetetlenek voltak. Ellenfelét 4:4-nél érte utol, és ezután meg is nyerte a nyitószettből hátralévő két játékot.

Az első szett után a nyolcadik wimbledoni döntőjét játszó amerikainak már jobban és simábban ment a játék, mint a meccs elején. Elkapta a fonalat és adogatóként és fogadóként is remekelt és irányította a játékot. A világelső 5:1-re elhúzott és úgy tűnt, hogy a mérkőzés hamar véget ér.

Ekkor jött a meglepetés. A kellemesebb fajtából. Az élete első Grand Slam fináléját játszó Muguruza keményen és becsületesen küzdött tovább, és mindent, vagy semmit alapon kezdett el játszani. Csodás ütésekkel lepte meg Williamst és örvendeztette meg a közönséget. Ennek eredményeként az amerikai kétszer sem tudta kiszerválni a mérkőzést. Azonban 5:4-es hátránynál a spanyol nem hozta az adogatójátékát, a második meccslabdát már nem tudta hárítani, így Serena Williams behúzta hatodik Wimbledoni sikerét.

Muguruza, mutatott játékával, joggal érdemelte ki a közönség és ellenfele tiszteletét. A díjátadó előtt a közönség és Williams felállva tapsolta meg Muguruzát.

Alig tudom elhinni, hogy újra elértem a "Serena Slamet" - utalt a mérkőzés utáni nyilatkozatában Williams a 2003-as teljesítményének megismétlésére, amikor az Australian Open megnyerése után először birtokolta egyszerre a négy Grand Slam-torna bajnoki címét. Ez a nők közül Williams előtt csak Maureen Connolly Brinkernek, Margaret Smith Courtnak, Steffi Grafnak és Martina Navratilovának sikerült.

Baboséknak nem volt esélyük a döntőben

Magyarokért is szoríthattunk a wimbledoni fináléban. Babos Tímea az osztrák Alexander Peyával az oldalán léphetett pályára Martina Hingis, Leander Paes ellen. A mérkőzés azonban meglehetősen egyoldalúra sikeredett, s a svájci, indiai duó két könnyed szettben (6:1, 6:1) legyőzte Babosékat. A magyar teniszezőnek nem sikerült a győzelem, ám honi diadalnak, így is örülhettünk. A juniorok között a Stollár Fanny, Gálfi Dalma kettős győzött a női párosversenyében. A sikerrel történelmet írtak hazánk fiataljai, ugyanis először nyert olyan páros Grand Slam-tornát, amelynek mindkét tagja magyar.