Jobbik-Konzervatívok;Nézőpont Intézet;Momentum Mozgalom;

2017-04-01 16:10:00

Zuhan a Jobbik, jön fel a Momentum

A Jobbik támogatottsága a legvalószínűbb listás választási eredményt nézve öt százalékponttal marad el a párt 2014-ben elért 21 százalékos belföldi listás eredményétől – derül ki a Nézőpont Intézet Magyar Idők számára készült közvélemény-kutatásából. A felmérésből az is kiderül, hogy a Momentum Mozgalom és a Kétfarkú Kutya Párt márciusban 2-2 százalékot ért el a legvalószínűbb listás választási eredményt nézve.

A felméréseivel közismerten a kormánynak kedvező Nézőpont Intézet szerint a Fidesz-KDNP márciusban is magabiztosan vezette a pártversenyt, ezúttal a teljes felnőtt népesség 32 százaléka támogatta a kormánypártokat, ami a februári 33 százalék után mindössze hibahatáron belüli elmozdulást jelent. Azonos bázison a Jobbikkal 11, az MSZP-vel 7, a DK-val és az LMP-vel 3-3, míg az Együttel, a Párbeszéddel és a Fodor Gábor által vezetett Liberálisokkal egyaránt 1 százalék szimpatizál. A Kétfarkú Kutya Párt mellett a Momentum Mozgalom is elérte az 1 százalékos mérhetőségi szintet.

Forrás: Nézőpont

Forrás: Nézőpont

A legvalószínűbb listás választási eredményt nézve a Fidesz-KDNP hét százalékpontos emelkedéssel 53, míg a Jobbik öt százalékpontos csökkenéssel 16 százalékos eredményre számíthatna. Vonáék támogatottsága tehát öt százalékponttal elmarad a 2014-ben megszerzett – és az előző hónapban is mért – 21 százalékos belföldi listás eredménytől. 

Az MSZP legvalószínűbb listás választási eredménye 11, a DK-é 6, míg ezen a bázison az Együtt, a Párbeszéd és a Liberálisok tábora egyaránt 1 százalékos. Az egykori baloldali összefogás pártjaira így együttesen többen szavaznának, mint ahányan a Jobbikra (a legvalószínűbb listás választási eredményeket nézve 20 százalék). A Momentum Mozgalom és a Kétfarkú Kutya Párt márciusban 2-2 százalékot ért el a legvalószínűbb listás választási eredményt nézve, az LMP tábora ezen a bázison 6 százalék.

A Nézőpont Intézetről köztudott, hogy nonprofit szervezet létére felméréseik eredménye zömében a kormányoldalnak kedvez. Legutóbb például azt mutatták ki, hogy az erősen menekültellenes hangot megütő, kormánypropagandát terjesztő TV2 szerepelteti a legnagyobb mértékben az ellenzéki politikusokat, azaz náluk érvényesül leginkább az egészséges "egyharmad kormány, egyharmad kormánypártok, egyharmad ellenzéki" arány.