Irán;Donald Trump;impeachment;

Trump második, hazai frontja – Profitálhatnak kihívói a kiéleződött feszültségből

Az iráni konfliktus befolyásolhatja a novemberi választási esélyeket. Az elnöknek azonban előbb még a kongresszusi vádakkal is meg kell harcolnia.

Egyelőre nem világos, hogyan befolyásolja a választási év dinamikáját a múlt héten az Egyesült Államok által Iránnal kirobbantott konfliktus. Republikánus oldalon bíznak benne, hogy Donald Trump táborát még jobban összekovácsolja a háborús fenyegetés, s abban is, hogy érvényesül az ilyenkor szokásos, az elnök népszerűségét növelő tendencia. Ám a mondat első fele a Demokrata Pártnál is igaz: a békepárt várhatóan szintén energikusabbá válik.

Trump kihívói közül rövid távon Bernie Sanders és Joe Biden profitálhat a kiéleződött feszültségből. Az előbbi azért, mert már 2002-ben is az Irak elleni háborús felhatalmazás ellen szavazott, vagyis bizonyított békepárti múltja van. Az utóbbi viszont azért, mert Barack Obama alelnökeként, illetve a szenátus külügyi bizottságának élén hosszú évek külpolitikai tapasztalata áll mögötte. A február 3-án, az iowai jelöltálltó gyűlésekkel kezdődő előválasztási folyamat előtt a demokrata párti elnökjelöltek utoljára kedden folytatnak tévévitát. 

Egy friss felmérés arra utal, hogy a két oldalon egyelőre kevesek meggyőződését ingatták meg a múlt hét eseményei. A republikánus választási hajlandóságúak 84 százaléka egyetért Kászim Szulejmáni megölésével, a demokrata párti szavazók és szimpatizánsok 71 százaléka elítéli a tábornok likvidálását. A relatív többség 43:38 arányban helyesli a dróntámadást, ám a következő adatsor már nem ennyire kedvező Trumpnak: 57 százalék szerint növekedett a háború veszélye, 43:35-re vezetnek azok, akik szerint az elnök nem tervezte meg elég alaposan az akciót és 44:34 az eredmény a téren, hogy előbb kongresszusi felhatalmazást kellett volna kérnie. Összességében, arra a kérdésre, hogy jól kezeli-e az elnök az iráni válságot, 46 százalék felelt nemmel és csak 40 százalék igennel.

Az, hogy a nemzetközi feszültség segíti vagy nehezíti Trump újraválasztását, döntően a következő hetek és hónapok fejleményeitől, bennük Irán válaszlépéseitől függ. Mindenesetre gyorsan előkerültek a milliárdos 2011-ben és 2012-ben adott nyilatkozatai arról, hogy szerinte Barack Obama meg fogja támadni Iránt, ha veszélyeztetve látja második mandátumát. Azt egyelőre kevesen állítják, hogy ő most pontosan ezt tenné. Ám a gyanú megjelent, s kiegészül azzal, hogy a Washington Post erre létrehozott munkacsoportja szerint az elnök beiktatása óta már több mint 15 ezerszer mondott vagy továbbított „téves” dolgokat, vagyis nem kifejezetten szavahihető.

A két párt között továbbra is vita van az impeachment szenátusi procedúrájáról. A helyzetet azonban két új fejlemény is befolyásolja. Egyrészt napvilágra kerültek a Fehér Ház költségvetési hivatala és a Pentagon illetékesei közötti e-mailek eddig kitakart részei. Ezekből kiderült, hogy a védelmi tárca felhívta a figyelmet az Ukrajnának megszavazott katonai segély visszatartásának törvénysértő jellegére, másrészt többször rákérdeztek arra, ki és miért adott utasítást a halasztásra. Az egyik válasz egyértelműen tartalmazza, hogy az elnök személyesen akarja így. Ezzel megdőlt az a republikánus védekezés, hogy nincs bizonyíték Trump közvetlen részvételére a folyamatban. A másik fejlemény az, hogy John Bolton volt nemzetbiztonsági tanácsadó váratlanul jelezte: ha beidézik, kész tanúskodni a szenátusi eljárásában. Mivel a képviselőház idézésre megtagadta a vallomást, ő olyan új, érdemi ismeretekkel rendelkező tanú lenne, aki korábban nem állt rendelkezésre.

Négy plusz egy republikánus kulcsszereplőSajtóforrások szerint van legalább négy republikánus szenátor, aki szeretné meghallgatni, mit mond az ukrán botrányról John Bolton. Lisa Murkowski, Susan Collins, Mitt Romney és Cory Gardner el is tudná érni a volt nemzetbiztonsági tanácsadó megidézését - ha együtt szavazna 45 demokrata párti és két független kollégájával. Csakhogy mind a négyen azt is mondták, hogy a tanúkról való előzetes megállapodás nélkül is meg lehetne kezdeni a szenátusi eljárást - ami éppen Mitch McConnell többségi frakcióvezető álláspontja. Vagyis a négyek egyszerre vannak mindkét oldallal.

A Sanchez vezette szocialista PSOE és az Unidas Podemos radikális baloldali párt koalícióját második nekifutásra, igen szűk, 2 mandátumos egyszerű többséggel szavazta meg a parlament.