gasztronómia;Bocuse d'Or;

2020-01-29 18:43:15

Öt zöldség közül sorsolják a Bocuse d'Or magyar döntőjének alapanyagát

A barna csiperkegomba, a csicsóka, a karfiol, a káposzta vagy a cékla lesz az egy hét múlva rendezett Bocuse d'Or magyar döntő kötelező alapanyaga - közölték a szervezők.

A magyarországi döntőt február 5-én rendezik meg a Sirha Nemzetközi Élelmiszeripari és HoRaCe szakkiállítás keretében Budapesten. A verseny győztese képviseli az országot a világ legjelentősebb szakácsversenyének májusi európai döntőjén Tallinnban – mondta Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d'Or Akadémia és a Sirha Budapest elnöke.

A megmérettetést megelőző napon a Bocuse d'Or hazai döntősei a METRO csaknem ezer négyzetméteres standjának piacáról válogatják össze versenyfogásaikhoz a friss alapanyagokat, és akkor sorsolják ki azt is, hogy a sajtótájékoztatón bemutatott öt zöldség közül melyiket kell kötelezően használniuk a verseny során.

A Bocuse d'Or versenyek két témája közül a hús idén a fürj és a kacsamáj, a másik téma pedig a hal, amely a budapesti versenyen a pisztráng lesz. Az egyes témákhoz választott élelmiszerek Tallinnban még változhatnak – tette hozzá Magyar Bocuse d'Or Akadémia elnöke.

A haltéma adja a meleg előételt, amelynek kötelező elemei Törley Chardonnay Brut, 6 db egész pisztráng és a kisorsolt zöldség. Az ételhez minimum 3 köretelemet és 1 mártást kell készíteni. A meleg főfogás a hústéma, amelyhez 7 db fürjet, májjal és szívvel együtt és 2 db kacsamájat kell felhasználni, amelyhez három köretet kell készíteni, ebből az egyik fürjtojást, a másik kettő pedig csak zöldségeket, magokat, gabonákat tartalmazhat. Mindehhez egy üveg vörösbor felhasználásával két szószt vagy mártást kell készíteni – olvasható a Világevő blogon.

A versenyzőknek a döntőben a helyszínen bemutatott meglepetés kosár alapanyagainak felhasználásával 180 perc alatt egy 3 fogásos menüt: hideg vagy meleg előételt, főételt körettel és desszertet kell megtervezni és elkészíteni 4 személy részére.

A Bocuse d'Or selejtezőjét jelentős előnnyel Veres István nyerte, második helyen Palágyi Eszter, a harmadikon pedig Haraszti Zsolt végzett. A verseny történetében először két olyan séf szerepel az első két helyen, aki jelenleg vagy a közelmúltban Michelin-csillagos étterem konyháját vezette. A további három továbbjutó között van Csik Gábor, Huszár Tibor és Kelemen Roland.