elefántok;Botswana;

2020-07-02 14:19:47

Továbbra is rejtély, miért pusztulnak tömegesen az elefántok Botswanában

Két hét alatt megduplázódott az egyelőre ismeretlen okból elpusztult állatok száma.

Május eleje óta tart az elefántok rejtélyes pusztulása Botswanában, az Okavango folyó deltája vidékén, eddig több mint 350 tetemet számoltak össze. A kormány szerint az ok ismeretlen, a begyűjtött minták laboratóriumi vizsgálatának eredményeire még heteket kell várni.

A brit székhelyű National Park Rescue munkatársa, Niall McCann a BBC-nek elmondta, hogy először május elején értesítették a hatóságot, amely ezután légi felderítést végzett a delta fölött. „A háromórás repülés alatt 169 tetemet láttak, ami rendkívül nagy szám. Egy hónappal később egy újabb kutatás még több elhullott állatot talált, összesen már több mint 350-ről tudunk. A szárazságot leszámítva nem volt még olyan esemény, ahol ennyi elefánt pusztult volna el” – magyarázta.

Májusban a hatóság kizárta, hogy orvvadászok állnának a tragédia hátterében, mivel a tülköket nem távolították el. Ha a bűnözők ciánt használtak volna, attól nem csak elefántok hullanak el, ennek ellenére a kutatók nem zárták ki a lehetséges ok közül a mérgezést sem. McCann szerint nem lépfene végzett velük, ami tavaly legalább száz elefánt pusztulását okozta az országban. A körbe-körbe sétáló állatokat látva a kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy egy kórokozó támadja meg az állatok idegrendszerét. Ha a fertőzés forrása a vízben vagy a talajban van, akkor az akár az emberekre is veszélyes lehet. „Ez egy természetvédelmi katasztrófa, de könnyen közegészségügyi válságot is okozhat” – idézte a kutatót a BBC cikke.