Gulyás Gergely;plázastop;Heinz-Christian Strache;

Osztrák befektetők nyomultak Gulyás Gergelynél, hogy a plázastop ellenére is terjeszkedhessenek Magyarországon

Az érintettek hárítanak, de akadnak érdekes egybeesések. 

Gulyás Gergely együttműködött a szélsőjobboldali osztrák politikussal, Heinz-Christian Strachéval, hogy egy osztrák befektető a plázastop ellenére is terjeszkedhessen Magyarországon - derül ki a Der Standard oknyomozó munkájából, amelynek eredményeit megosztották a HVG-vel. 

Az OBI barkácsáruház tulajdonosa, Alois Wegscheider 2019. május 9-én éjjel egy hálálkodó sms-t küldött Ausztria akkori alkancellárjának, a szabadságpárt Heinz-Christian Strachénak. Ebben arról számolt be, hogy izgatott, amiért beszélgetést folytathatott a Miniszterelnökséget vezető miniszterrel, Gulyás Gergellyel. Az egyeztetést a „jóindulat és célorientált együttműködés jellemezte. Most már elkezdhetünk a megfelelő ingatlanok után nézelődni. Gulyás elmondása szerint a jóváhagyás és végrehajtás előtt már nincs akadály” - fogalmazott egy sms-ben. 

Április 9-én aztán Strache megkérdezte a magyar tárcavezetőt, hogy megadhatja-e Wegscheidernek az e-mail-címét. Két perccel később megérkezett az igen válasz, vagyis mindez azt jelenti, hogy az OBI tulajdonosának sikerült előrelépnie a lobbizásban. Később aztán a miniszter találkozott is Wegscheiderrel. Utóbbi a találkozót eredményesnek értékelte. 

Az sms-ek alapján úgy tűnik, hogy Strache ebben az időszakban a Müller drogéria terjeszkedésében is közreműködött. A budapesti projekt ügyében az üzletlánc német tulajdonosa, Erwin Müller a közvetítő sms-e szerint „nagyon hálás” volt az alkancellár segítségéért. Erre az a válasz érkezett, hogy ha kell még valami, akkor szóljanak neki, hiszen hétfőn - vagyis május -6-án - találkozik Orbán Viktorral a Karmelita kolostorban. Akkor mindenki elégedett volt, ám nem sokkal később megjelent az az ibizai videó, amely miatt az alkancellárnak le kellett mondania, 2019. május 19-én a Szabadságpárt elnöki tisztségéről, május 22-én az alkancellári tisztségről mondott le.

A HVG cikke szerint nem egyértelmű, hogy akár Wegscheidernek, akár Müllernek sikerült-e befolyásolnia a magyar hatóságokat. Az sms-ekből nem derül ki, hogy pontosan mely üzletek engedélyezését akarták elérni a befektetők, de az egyértelmű, hogy a plázastop ellenére mind az OBI, mind a Müller terjeszkedni tudott. A szabályozás meglehetősen átláthatatlanná teszi a kivételezést és döntő szava van egy olyan testületnek, amelyet a Miniszterelnökséget vezető miniszter képviselője elnököl. Ráadásul szavazategyenlőség esetén ő mondja ki a végső szót. 

A tárca sajtóirodája a HVG megkeresésére azt írta, Gulyás a plázastoppal kapcsolatos testület munkájában nem vesz részt és nem is vett részt soha. Kitérnek arra is, hogy a politikus a korábbi alkancellárral háromszor találkozott, lemondása óta pedig egyszer. Gulyás semmilyen gazdasági ügyben semmilyen segítséget sem a korábbi alkancellár hivatali ideje alatt, sem azt követően soha nem nyújtott - fogalmaznak. 

Strache a Der Standard megkeresésére azt válaszolta, hogy csupán a kapcsolatteremtésben segített, és egy vitafórumot akart kialakítani. „Ha figyelmesen és észszerű tárgyilagossággal olvassák a beszélgetéseket, látni fogják, hogy ezek a vállalkozók nem kértek tőlem beavatkozást a magyarországi építési engedélyek és szabályozások leküzdése érdekében” - fogalmazott. Az OBI tulajdonosa pedig annyit írt, hogy nem hajtottak végre beruházásokat Magyarországon.