Orbán Viktor;Európai Néppárt;Heinz-Christian Strache;

- Orbán még nem mondta ki, de a Fidesz elhagyni készül a Néppártot

Manfred Weber pedig alkalmatlan az Európai Bizottság elnökének - Orbán szerint.

Az Európai Bizottság új elnökének a személye különös jelentőséggel bír az EU jövője szempontjából és jelenleg minden jelölt alkalmatlan – mondta Orbán Viktor, miután találkozott Heinz-Christian Strache osztrák alkancellárral, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökével. Magyarázatképpen Orbán egy kérdésre válaszolva azt mondta, azzal, hogy Weber korábban kijelentette: nem akar a magyarok szavazatával bizottsági elnök lenni, „olyan súlyos sértést követett el a magyar választókkal szemben”, hogy ezek után egyszerűen nem támogathatják. (Megjegyzendő: a Néppárt csúcsjelöltje nem a magyarok voksait nem kérte, hanem Orbán és a Fidesz szavazataiból nem akart profitálni.) 

- Sajnálom, hogy így alakult, de nekünk, magyaroknak tudomásul kell vennünk ezt – tette hozzá. A miniszterelnök egyébként rövid elemzést is adott a jelenlegi európai politikai erőviszonyokról: szerinte jelenleg a bevándorláspárti politikai erők (ahová a baloldal és a Néppárt nagyobbik része tartozik) kétségtelenül többségben vannak, de a választások után a bevándorlásellenes jobboldal megerősödése „kiegyensúlyozottabb döntéseket eredményezhet az Európai Parlamentben és az állam-, és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsban is nőhet a jobboldaliak aránya”.

Strache egyébként a második pártvezető, aki az EP-ben a Fidesz pártcsaládjával, az Európai Néppárttal (EPP) rivalizáló frakcióban, a Nemzet és Szabadság Európája nevű csoportban ül, múlt héten Matteo Salvini, az olasz Liga elnöke járt Magyarországon. Mindez erősen arra utal, hogy a Fidesz elhagyni készül a Néppártot, bár ezt Orbán még mindig nem volt hajlandó nyíltan kimondani.

A találkozó utáni sajtótájékoztató egyébként – akár csak Salvinié – kifejezetten barátságos hangulatú volt. - Baráti tárgyalásokon vagyunk túl, a kétoldalú kapcsolatok rendezettek és sikeresek – kezdte Orbán Viktor.

A megbeszéléseken természetesen fontos kérdés volt az európai biztonság és határvédelem ügye, „Magyarország a déli határszakaszon Ausztriát is védi, ezért köszönjük, hogy ebben Ausztria is segíti Magyarországot, ez nem volt mindig így, amikor baloldali kormány irányított, mindent megtettek, hogy Magyarország nem tudja megépíteni a határkerítést és az FPÖ kormányra kerülése kellett hozzá, hogy az osztrák álláspont is bevándorló ellenessé váljon” - adja meg az alaphangot a magyar kormányfő. Ezután azt hangsúlyozta, hogy mindketten változást akarnak Európában, mégpedig olyat, amilyen Ausztriában történt, ahol a jobbközép Osztrák Néppárt együttműködik a „jobboldali hazafias párttal” - vagyis az FPÖ-vel. Európában is ilyen változást szeretnének, az európai baloldal reménytelenül bevándorlásellenes, ezért ami Ausztriában működik, működjön európai szinten is – mondta Orbán. Szerinte az európai baloldal szocializmust akar, ő maga viszont „nem akarja, hogy ezzel próbálkozzon Brüsszel is”.

Strache köszönetet mondott Orbánnak a meghívásért – ami azért érdekes, mert a diplomáciai protokoll szerint nem Orbán Viktor, mint a Fidesz elnöke, hanem Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hívta meg. A közös kapcsolatok méltatásán túl nem sokat mondott, de a „lopakodó iszlamizáció elleni közös harcot” külön kiemelte, mint „a túlélés egyik zálogát”. Az EP-választásokról azt mondta, feltételezik, hogy a hazafias pártok jóval erősebbek lesznek és akár többséget is alkothatnak esetleg. Szerinte nyíltan kell végre beszélni arról, hogy az EPP-nek felül kellene vizsgálnia „a saját kirekesztő politikáját a hazafias pártokkal kapcsolatban”. - Európa a szívünkben él, de egy föderalisztikus európai berendezkedést szeretnénk, nem centralizációt, még ha az nem is vita, hogy szükség van reformokra az EU-ban - mondta.

Kérdésre válaszolva Orbán Viktor azt mondta, a Fidesz az Európai Néppárthoz tartozik, de nem tudják elképzelni magukat egy olyan Néppártban, ahol a bevándorláspártiak vannak többségben. - Stratégiai vita van a Néppártban arról, hogy a választások után balra forduljon, vagy jobbra nyisson, a Fidesz álláspontja kisebbségben van, kérdés, szabad-e kisebbségben maradnunk? Van-e jogunk más álláspontot képviselni? - fogalmazott. Ha „van joguk, maradnak, ha nem, máshol keresik a helyüket”. Ugyanakkor „tiszteletlenség lenne párttérképen való elmozdulásról beszélni a választások előtt”, az Fidesz álláspontját befolyásolja a választók véleménye is.

Másodsorban Orbánnak „a hűség fontos politikai kategória, szeretnénk kitartani a közösségünkben, amíg ő maga nem mondja azt, hogy nem kér belőlünk”. Arra a kérdésre, hogy mit szól hozzá, hogy Sebastian Kurz osztrák kancellár felvetette az EU alapszerződését jelentő Lisszaboni Szerződés újratárgyalását, Orbán Viktor azt mondta, ezt ő is teljes mértékben támogatja, ezt „kellő komolysággal meg lehetne vitatni” - igaz, arra nem tért ki, hogy Kurz egy új szerződésbe belefoglalná, hogy a jogállami normákat nem teljesítő tagállamoktól vonják meg a támogatásokat, amitől Orbán mereven elzárkózik. Az osztrák határellenőrzés visszaállításával kapcsolatban Orbán azt mondta, „intelligenciára van szükség a kétoldalú együttműködésben, mert vannak ellentéteik, de képesek rá megoldást találni, elfogadta Strache ezzel kapcsolatos válaszait és szempontjait”.

Egy kérdésre válaszolva Strache arról beszélt, ami „fasiszta, antiszemita, azt elutasítják” - vagyis ilyen pártokkal nem működnek együtt. A baloldal viszont „mindent szélsőjobbnak minősít, ami nem balos, ez nyelvrendőrség”. Orbán szerint az FPÖ és a Liga példája mutatja, hogy egykor szélsőjobboldalinak minősített pártok kormányon felelős politikát visznek, nem szélsőségesek.

"A magyar kormányfő kijelentése egyértelművé tette, hogy a Fidesz végleg elfordult a kereszténydemokrata néppárti többségtől és leendő EP-képviselői az Európa-ellenes szélsőségesek között ülnek majd az Európai Parlamentben. Azok a konzervatív szavazók tehát, akik Weberre és az Európa-párti jobboldalra akarnak szavazni a május 26-i választáson, tiszta lelkiismerettel nem támogathatják a Fidesz képviselőit”, mondta Ujhelyi István, az MSZP EP-kampányának vezetője.

A gyakorlaton nagyjából 1100 magyar katona vesz majd részt.