költségvetés;képviselők;törvényhozás;

A sietség ára

A rendszerváltást követően, amikor a képviselők többsége még tudta, mi a dolga, szinte mindegyikük végigbogarászta a törvényjavaslatokat. A költségvetés tervezete azonban rendszerint megakadt a torkukon. Végül a frakciók többsége úgy döntött, hogy a tervezet egészén csak egy-egy honatyának kell átrágnia magát, a pénzügyek iránt vonzódók pedig egy-egy költségvetési fejezetet kaptak.

Telt-múlt az idő, negyedszázad múltán alig akad olyan képviselő, aki az ország - az alaptörvény mellett - legfontosabb jogszabályának minden passzusát ismeri. Pedig a mindenkori ellenzék számára nincs hálásabb feladat, mint a büdzsé tervezetének ízekre szedése, miként Montesquie mondja: "Ismerek egy asszonyt: egészen jó a járása, de ha figyelik, tüstént bicegni kezd." A 2016. évi büdzsé tervezetének már a "járása" sem igazán jó, "bicegése" pedig a felületes tanulmányozóknak is rögvest feltűnik. A kormány azt állítja, hogy a 2010-ben meghirdetett reformjai mezsgyéjén halad. Ha ebbe beletörődünk - ami korántsem könnyű -, akkor kiderül: ezen az úton bizony Orbánék saját maguk ástak csapdákat, amelyekbe bele is eshetnek. A Matolcsy György nevével - még miniszterként - jegyzett adósságképlet épp a jövő évi bevezetése előtt bukott el. De nem járt jobban a stabilitási törvény sem, amely rögzítette, hogy 2016-ban bevezetésre érett lesz az egykulcsos társasági adó. Ám mára ez is tündérmesének bizonyult, legalább 2020-ig teljesíthetetlenné vált.

Az adócsökkentés költségvetés szelleme a régi. a szociális kiadások jelentősen csökkennek, a tovább burjánzó közmunkának estek áldozatul. Az egyre elégedetlenebb egészségügyi dolgozók életpálya-modelljének még a körvonalai sem látszanak. A tendencia itt is világos: a kórházakra kevesebbet költenek, az évről-évre több nyugdíjas orvosnak megélhetést nyújtó háziorvosi praxisokra egyre többet.

Az állam is egyre többet költ magára, és több pénz kerül a kedvencek, a Magyar Művészeti Akadémia, az Operaházat kiszolgáló Eiffel Bázis kasszájába is. A bankok 60 milliárd forintos adócsökkentéséből időközben 50 milliárd lett. Ez a költségvetés bizony biceg, kár volt ennyire sietni.