civilek;bocsánatkérés;Lázár;Norvég Alap;

Norvég Alap: bocsánatkérés nincs

A hatóságok nem találtak visszásságot, de Lázár János - korábbi kényszerű ígérete ellenére - nem hajlandó bocsánatot kérni a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) támogatásait hazánkban elosztó civil szervezetektől, mivel továbbra is fenntartja azt a véleményét, hogy az Ökotárs Alapítvány törvénytelenül működött – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter tegnap a Kormányinfón. 

Azt viszont megerősítette, hogy (Csepreghy Nándor miniszterhelyettes szerdai bejelentésének megfelelően) a korábbi viták ellenére újraindul a program, és az alapból felhasználható lesz 37-40 milliárd forint, az elszámolási időszakot pedig meghosszabbítják. A 2014-2020-as időszak esetében még vita van arról, hogy a norvég pénzeket ki ossza ki. A magyar kormány ahhoz ragaszkodik, hogy egy, az Ökotárshoz hasonló civil szervezet helyett „nála legyen a marsallbot”– ez korábban is felmerült, ám a norvégoknak ez már akkor sem tetszett. A Miniszterelnökséget vezető miniszter tavaly áprilisban ment neki a civileknek, mert szerinte az Ökotárs titkon az LMP-t támogatta.

2014. április 9. Lázár János levelet írt a norvég kormány fejlesztésért felelős tagjának. Szerinte belpolitikai beavatkozásnak tekinthető, hogy egy LMP-hez kötődő alapítványon keresztül fizetik ki a civil társadalom fejlesztésére szánt pénzeket. Helyettük inkább a magyar kormánnyal kéne konzultálnia a norvég alapnak és közintézményeken keresztül áttolni a pénzt – javasolta a Miniszterelnökséget vezető – akkor még - államtitkár. Az LMP erre reagálva közölte, Lázárnak és pártjának a független civilek fokozatos ellehetetlenítése helyett tisztáznia kellene zavaros viszonyát a hozzájuk közeli szervezetekkel, például a CÖF-fel.

2014. április 10. Az Ökotárs Alapítvány közölte: semmilyen formában nem támogatta az LMP-t, és más párttal sem volt pénzügyi kapcsolata.

2014. május 9. Norvégia, Lichtenstein, Izland, az Európai Gazdasági Térség és Norvég Alapok további magyarországi kifizetéseinek felfüggesztéséről döntött. Kifogásolták, hogy 2014. január elsejével a magyar kormány az alapok forrásainak és programjainak lebonyolításával, a monitorozással kapcsolatos teendőket az állami tulajdonban lévő, de attól szervezetileg független Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft.-hez helyezte át, amit a megkötött egyezmények megszegésének neveztek.

2014. május 21. A Miniszterelnökség felkérésére a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálja a Norvég Alap felhasználását. Tisztáznák, megáll-e a kormányzati gyanú, hogy az Alap áttételesen politikai szervezeteket, vagy hozzájuk szorosan kötődő civil szervezeteket támogattak.

2014. május 23. Norvégia magyarországi nagykövete, Tove Skarstein azt mondta, Lázár kérése ellenére nem függesztik fel a civil alap programjait, arra semmilyen okot nem látnak.

2014. május 28. Elfogadhatatlan az Alap ellen indított Kehi-vizsgálat, mert abban semmiféle magyar költségvetési pénz nincs, így a magyar kormánynak nincs joga azt vizsgálni – írta Lázárnak az alapok kezelését koordináló brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO). A donorországok rendszeresen ellenőrzik a programokat.

2014. május 30. Felfüggeszthetik az Ökotárs Alapítvány adószámát, ha nem teljesíti a Kehi által indított vizsgálatban az adatszolgáltatási kötelezettségeit – közölte a hatóság. Kiderült, hogy a kormány a Heti Válaszból másolta ki azoknak a civil szervezeteknek a listáját, amelyeket az Alap kapcsán baloldali kötődéssel gyanúsít. A hetilap 2013 augusztusában „Soros-kompatibilis szervezetekként” sorolta fel a civileket.

2014. szeptember 8. Reggel készenléti rendőrök és a Nemzeti Nyomozó Iroda emberei jelentek meg az Ökotárs irodáiban. Elvitték az alapítvány igazgatóját is. A civil szervezet könyvelőjénél, ugyancsak házkutatást tartottak napközben, az Ökotárs alapítójához, Foltányi Zsuzsához pedig délután csengettek.

2014. szeptember 10. A Norvég Alap után a Svájci Civil Alap lebonyolításával kapcsolatos iratok átadására szólította fel az Ökotárs Alapítványt a Kehi.

2014. december 19. Költségvetési csalás gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen rendelt el nyomozást november végén a norvég alapok ügyében a NAV.

2015. február 27. Befejeződött az Alap harmadik, és egyben utolsó felhívására érkezett pályázatainak értékelése: maradéktalanul kiosztották a pénzt.

2015. június 30. Lezárult az a törvényességi eljárás, a Kehi szerint a civilek jogszerűen működtek, csupán adminisztratív hiányosságokat talált náluk a Fővárosi Főügyészség.

2015. október 20. A NAV bűncselekmény hiányában megszüntette az Ökotárs és 17 másik egyesület és alapítvány ellen folyó, egy éve tartó nyomozást.

2015. augusztus 27. Miközben Magyarországon a büntetőeljárás meghosszabbításáról döntöttek, addig a kormány képviselői néhány héttel korábban még békésebb útról, vagyis a diplomáciai egyeztetések folytatásáról állapodtak meg Brüsszelben.

2015. december 10. Norvégia és az Európai Gazdasági Térség feloldotta a Magyarországnak folyósított támogatások felfüggesztését. A magyar kormány belement, hogy a magyar hatóságok ne vizsgálják a civil pénzek felhasználását.