Oroszország;Magyarország;Szijjártó Péter;Vlagyimir Putyin;

Érzi a keleti szelet a kabinet

A Vlagymir Putyin orosz elnök látogatása előtti napon nagyüzem volt tegnap a külügyminisztériumban: Szijjártó Péter este tárgyalt orosz kollégájával Szergej Lavrovval, és több orosz tárcavezetővel, valamint a Roszatom vezérigazgatójával.

Hosszú évek után most először van olyan helyzet a nemzetközi politikában, amely kedvező hatással van a magyar-orosz kapcsolatok fejlesztésére - utalt az amerikai elnökválasztás eredményére Szijjártó Péter, miután megbeszélést folytatott Veronika Szkvorcova orosz egészségügyi miniszterrel. A külgazdasági és külügyminiszter a találkozó után rendezett sajtótájékoztatón arra emlékeztetett elsőként, hogy az utóbbi években folyamatos bírálatokat kaptunk a nyugati világtól, amiért a magyar kormány „pragmatikus” kapcsolatokat tartott fenn Moszkvával, de a külügyminiszter szerint ma már a nyugati világ is ilyen kapcsolat kialakítására törekszik az orosz vezetéssel. A magyar diplomácia irányítója ezután a Dunaferr fejlesztésétől, a Richter és az Égis terjeszkedéséig, a Mol kutatásaitól mezőgazdasági beruházásokig hosszan sorolta azokat a gazdasági kérdéseket, amelyek terítéken lesznek Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor ma délutáni találkozóján. 

Tegnap késő délután fogadta a magyar külügyminiszter a Roszatom vezérigazgatóját, Alekszej Lihacsovot is. Még a találkozó előtt úgy fogalmazott Szijjártó, hogy Paks2-t illetően "ugrásra készen állunk", várjuk az EU utolsó engedélyét, hogy a bővítés megkezdődjön.

Kérdésre válaszolva ismertette, hogy a Malév után maradt adósság rendezése ügyében is körvonalazódik a megállapodás.

Még tegnap este Szijjártó tárgyalóasztalhoz ült partnerével, Szergej Lavrovval, ma reggel pedig Gyenyisz Manturov ipari és kereskedelmi miniszterrel is tárgyal, hogy a csúcstalálkozó előtt minden szóba kerülő kérdést még egyszer áttekintsenek. A szűk körű megbeszélésen kora délután lezárják a terítéken lévő ügyeket és várhatóan délután fél 4-kor tart közös sajtótájékoztatót Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin.

A Roszatom vezérigazgatója és a magyar külügyminiszter FOTÓ: MTI/ILLYÉS TIBOR

A Roszatom vezérigazgatója és a magyar külügyminiszter FOTÓ: MTI/ILLYÉS TIBOR

Egységet sürget az EU

Orbán Viktor és Vlagyimiri Putyin mai találkozója egyelőre nem kavar akkora vihart Európában, mint a két évvel ezelőtti. Az EU megosztott a szankciók kérdésében, Donald Trump politikája pedig teljesen kiszámíthatatlan.

Egységet kell mutatni az Európai Uniót fenyegető külső veszélyekkel szemben - figyelmeztetnek Brüsszelben az EU vezetői a komoly kockázatok közé sorolva Oroszország agresszív magatartását. A tagállamok külügyminiszterei hétfői brüsszeli tanácskozásukon tárgyalni fognak a kiújult kelet-ukrajnai harcokról, de nehéz lesz egységet teremteni a keményvonalas, illetve a moszkvai vezetéssel kiegyezést szorgalmazó európai kormányok között. A Putyin-barátnak mutatkozó amerikai elnök közben bátorítást ad a nacionalista, populista erőknek, amelyek rokonszenveznek az orosz államfővel.

Judy Dempsey, a brüsszeli Carnegie Europe kutatóintézet vezetője elemzője szerint az EU intézmények vezetőinek fogalmuk sincs róla, hogy mit kezdjenek a "putyinizmussal”, legalábbis azon kívül, hogy szankciókkal büntetik. Ez a tehetetlenség azonban az orosz elnök európai támogatóinak a malmára hajtja a vizet - a szakértő.

Az EU tagállamoknak a nyár elején el kell dönteniük, hogy meghosszabbítják-e a július végén lejáró gazdasági szankciókat Oroszországgal szemben. Ha Donald Trump új amerikai elnök addig egyoldalúan feloldaná a washingtoni büntető intézkedéseket, azzal az uniós korlátozások politikailag és gyakorlatilag is fenntarthatatlanná válnának. A szankciókat a magyar mellett a görög és az olasz kormány is egyre nyíltabban bírálja. A francia mérsékelt jobboldal elnökjelöltje, Francois Fillon az EU-orosz kapcsolatok normalizálásának a híve csakúgy, mint a nemrég hivatalba lépett bolgár államfő. Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök viszont épp a Szófiából érkezett Rumen Radevval tartott hétfői brüsszeli sajtótájékoztatóján erősítette meg, hogy az ukrajnai rendezést előíró minszki megállapodások be nem tartása miatt "még nem érett meg az idő a változtatásra". Múlt heti washingtoni látogatásán Theresa May brit kormányfő ugyanezt igyekezett megértetni Donald Trumppal.

Az unió vezetőit nem csak az egykori szovjet befolyási övezet kitartó destabilizása aggasztja, hanem az EU felbomlasztására irányuló moszkvai kísérletek is. Az idén parlamenti választásokat rendező Csehországban, Hollandiában, Franciaországban és Németországban attól tartanak, hogy Oroszország hivatalos hekkertámadásokkal és hamis hírek terjesztésével próbálja majd manipulálni a választókat. "A hírszerzés vizsgálja, hogy mekkora szerepe volt a Kremlnek az ukrán-EU társulási egyezményt megtorpedózó tavalyi hollandiai népszavazás sikerében" — mondta lapunknak egy holland EP-képviselő, aki elárulta azt is, hogy a márciusi szavazás előtt a pártok megerősítették internetes levelezésük biztonságát.

Halmai Katalin, Brüsszel

Figyelmeztet a Freedom House
A populistákat és az autokratákat nevezte meg a demokráciát 2017-ben fenyegető legnagyobb veszélyként szerdán kiadott éves jelentésében a washingtoni székhelyű Freedom House nonprofit szervezet. 2016-ban a populista és a nacionalista politikai erők meglepő előretörésének lehettünk tanúi a demokratikus országokban, miközben a tekintélyelvű hatalmak merészebbekké váltak, és a világ tétlenül nézte, ahogy két kontinens háborús övezeteiben dúl az erőszak - írta jelentésében a szervezet, amely attól tart, hogy ezek a fejlemények azt jelzik, új nemzetközi rend van készülőben, amely a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság helyett az egyéni vezetőkön és a kizárólag a saját érdekeiket szem előtt tartó nemzetállamokon fog alapulni. A washingtoni szervezet szabadságindexe alátámasztja az aggasztó médiajelentéseket: értékelése szerint összesen 67 országban korlátozták a politikai és a polgári szabadságjogokat 2016-ban, és csak 36 államban javult a helyzet. Sorozatban ez már a tizenegyedik év, hogy a szabadságindex több országban csökkent, mint amennyiben nőtt. Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának univerzális értékein nyugvó, 25 mutatóból álló index szerint a világ 195 országából 87 szabadnak, 59 részben szabadnak és 49 nem szabadnak minősült tavaly. A szabadságindex összesített pontjai alapján a skandináv országok vitték a pálmát, amelyek megszerezték a maximálisan elérhető 100 pontot. Magyarország a rangsor 52. helyén 76 pontjával. A szabadnak ítélt Magyarországon három ponttal romlott a helyzet a korábbi értékeléshez képest. A jelentés szerint "az Orbán Viktor magyar miniszterelnök által kidolgozott rendszer csábító példa a tekintélyelvű kormányzás gondolatával kacérkodó, megválasztott politikai vezetők számára". A Freedom House szerzői úgy vélik, hogy a jövőben az "illiberális demokrácia terjedése" várható Közép-Európában és a Balkánon. A működő demokráciák állampolgárai Vlagyimir Putyin orosz elnökre és Hszi Csin-ping kínai vezetőre tekinthetnek példaként, akiknek tevékenysége azt bizonyítja, hogy a nemzetállamok kibújhatnak a nemzetközi kötelezettségeik alól, ha a saját érdekeik védelméről van szó. A történelem azonban azt mutatja, hogy ez a stratégia romláshoz vezet. Ha háttérbe szorulnak az egyetemes értékek és a nemzetközi jog, akkor a világ ügyeit az erő kormányozza" - írták. A ma még külföldi diktátorokat csodáló nacionalisták holnap arra ébredhetnek, hogy ugyanezek a vezetők leigázzák országaikat.Vagy ami még rosszabb: a nagyhatalmak csizmái alatt végzik egy szabályok nélküli versenyben - tették hozzá.