MSZP;kilépés;országgyűlési képviselő;Demeter Márta;

2017-02-01 21:02:00

Nem lesznek követői Demeter Mártának

Vállalja, amit a kilépését bejelentő levelében leírt, a dokumentumot viszont nem ő szivárogtatta ki a Magyar Nemzetnek. Erről az MSZP-ből és a parlamenti frakcióból frissen távozott Demeter Márta beszélt szerdán lapunknak, aki saját bevallása szerint tudatosan készült erre a lépésre. Gőgös Zoltán, a szocialisták elnökhelyettese viszont a Népszavának azt állította, Demeter nem mérte fel a valós lehetőségeit. Az elnökhelyettes szerint a távozó képviselőnek nem lesznek követői.

Nem elég elkötelezett az MSZP a kormányváltásra, ami morális deficitet okoz – fogalmazott abban a levélben Demeter Márta, amelyben kedden bejelentette, kilép a szocialista frakcióból és a pártból. A képviselő, aki kedden nem akarta lépését indokolni a Népszavának, szerdán lapunknak arról beszélt, vállalja a levélben leírtakat. A Magyar Nemzet birtokába jutott dokumentumban az MSZP hitelességét kérte számon és a párt vezető politikusait azzal vádolta, hogy érezhetően 2022-re készülnek, a társadalomnak viszont nincs ideje várni. A politikus közölte, a levelet nem ő szivárogtatta ki, de végiggondolta, mit, miért ír.

Független képviselőként dolgozik tovább, véleménye szerint így hatékonyabban tud tenni a kormányváltásért. Azt felmérte, hogy frakciótagként több alkalommal szólalhatott fel a parlamentben, de függetlenként is bőven lát olyan eszközt, hogy a hatalmat ellenőrizze. Azt nem árulta el, mióta érlelődött benne a távozás gondolata, de saját bevallása szerint régen. Arra nem válaszolt, hogy esetleg azért fordít hátat az MSZP-nek, mert a tavaly nyári tisztújításkor nem lett az elnökség tagja. Ez a néhány nap a kilépésről szól, azután elkezd a számára fontos ügyekkel foglalkozni – állította.

Nem jó az irány, nem látszik, hogy a szocialisták számára a kormányváltás a legfontosabb. A képviselő ezzel indokolta még kedden délután távozását a párt elnökhelyettesének. Gőgös Zoltán szerdán lapunknak azt állította, előre nem sejtette, mire készül Demeter, a párton belülről erre senki nem biztatta.

Gőgös, aki személy szerint nagyon kedveli Demetert, nem tartja meggyőzőnek a képviselő érvelését. Annál inkább sem, mert Demeter bevallása szerint Botka Lászlót jó miniszterelnök-jelöltnek tartja, aki valóban kormányváltást akar, ha pedig ez így van, akkor miért most fordított hátat a szocialistáknak. Az elnökhelyettes lapunknak azt mondta, erre nem kapott megfelelő magyarázatot a távozó politikustól. Elterjedt, hogy a képviselő a Jobbik frakcióját fogja erősíteni, amit az érintett cáfolt Gőgösnek. Szeptemberben kiderül, mi az igazság – fogalmazott az elnökhelyettes emlékeztetve, aki kiül a függetlenek közé a szabályok értelmében fél évig egyik képviselőcsoporthoz sem csatlakozhat.

Nem mérte fel a valós lehetőségeit, ezért dönthetett a távozás mellett – fogalmazott az MSZP elnökhelyettese. Még nem tanulta meg, hogy aki nem pontos pártalapítási stratégiával ment el a szocialistáktól, annak nem jött be. Demeter rövid ideig volt az elnökség tagja, így kapott 2014-ben befutó helyet az országos listán, ezzel szemben Gőgös a rendszerváltás óta, MSZP alapítóként dolgozott, és csak 2002-ben szerzett először mandátumot. Személy szerint sajnálja, ami történt, de közölte, mentek már el nagyobb emberek is a pártból, gondoljunk például Pozsgay Imrére vagy Szűrös Mátyásra, ám a távozást követően igazi politikai karriert egyikük sem tudott befutni. Az elnökhelyettes szerint a többi szocialista képviselő ezt pontosan tudja, így Demeternek nem lesznek követői. Annál is inkább, mert nem biztos, hogy kapnának olyan állást, mint Szili Katalin. Arra, hogy a képviselő nem csupán a frakcióból, hanem a pártból is távozott Gőgös úgy reagált, ha ezt magától nem teszi meg, kizárják az MSZP-ből.

A képviselő szerdán a hvg.hu-nak beszélt arról, hogy bár a szocialisták kérték, nem adja vissza mandátumát, hanem függetlenként dolgozik tovább. “Arra kaptam felhatalmazást a választóktól 2014-ben, hogy a kormányváltásért küzdjek, a jövőben is ezt akarom tenni” – fogalmazott. Gőgös erre lapunknak úgy reagált, 2014-ben nem Demeterre, hanem a baloldali összefogás listájára szavaztak a szimpatizánsaik. Az elnökhelyettes szerint tisztességesebb lett volna, ha a képviselő távozik a parlamentből és átadja a helyét másnak.