Olaszország;környezetszennyezés;drón;

Drónorr szagolja ki a légszennyezést

Olasz szakemberek által készített drónorr szinte pillanatok alatt ki tudja szimatolni, melyik kéményből árad például műanyag égetéséből származó füst.

Az olasz Air Pollution Control nevű kutatási projekt "drónorra" 15 perc repüléssel 10 hektáros területet tud feltérképezni. A kutatók a távvezérelt repülőeszközre szerelt mérőműszerrel megállapítják, hogy a fűtési füstgázokban milyen összetevők vannak, és tiltott anyagok égetése esetén gyorsan fel tudják deríteni az elkövetőeket. A mérési eredmények segítik az önkormányzatokat is a kockázatok elemzésében és az intézkedések kidolgozásában - írta a Greenfo.

A nagyvárosok gázfűtésessel terhelt téli levegője tisztának tűnhet azokhoz a településekhez képest, ahol csak száraz fával tudnak tüzelni. Szélmentes napokon pillanatok alatt kialakulhat a teljes települést befedő füstköd, amelynek legnagyobb része 100 nanométernél kisebb részecskékből áll. Ezek könnyen bekerülnek az emberi véráramba, hozzájárulnak az erek elzáródásához, így az agyi érkatasztrófa vagy a szívinfarktus kialakulásához. A felületükön magukkal cipelt szénhidrogének és nehézfémek kémiai reakcióba is lépnek az emberi szervezet sejtjeivel, amelynek eredményeként hibás működés, sejtpusztulás, illetve daganatos betegségek alakulhatnak ki.

Olaszországban átlagosan csak a légszennyezés 25 százaléka származik a járművekből, másik 25 százalék az ipari települések termelik, de a legnagyobb arányban közvetlenül a háztartások fűtésének tulajdonítható. A Belluno északkeleti tartományában fekvő Feltre városában tesztelt drónorr-projekt 2019 végéig hivatalosan is elindulhat - írja a World Crunch.