Valentin-nap;csomagolás;műanyaghulladék;műanyagszemét;

2019-02-12 11:11:00

Valentin-nap: Környezetkímélően is lehet romantikázni

A Valentin-nap ökológiai lábnyoma felmérhetetlen, ugyanis csak az Egyesült Államokban mintegy 400 millió szál rózsát és 25 millió tonna – becsomagolt - csokoládét vásárolnak, majd adnak át kedvesüknek.

A szerelmesek ünnepének tartott Valentin-nap alkalmából sokan virágot, bonbont, üdvözlőkártyát, de akár ékszert, ruhákat vagy parfümöt is ajándékoznak a kedvesüknek. Ezeknek a csomagolása szinte azonnal a kukában landol, sokszor a vágott virágok is előbb-utóbb ott végzik. Csak az Egyesült Államokban évente 25 millió tonna csokoládé és édesség fogy. Főleg a bonbonok közkedveltek, amelyeket gyakran több rétegnyi csomagolóanyagba burkolva árulnak – van olyan, amelynek össztömegéből több, mint 40 százalék a csomagolás –, így miután kiürülnek, felesleges műanyag, papír, celofán és alufólia megy a szemetesekbe, majd a természetbe. A gyönyörű csomagolás árát így mindannyian megfizetjük. Megoldás lehet, ha nem választunk túlcsomagolt terméket, de a legjobb módszer kétségkívül az, ha csomagolásmentes boltban vásárolunk - olvasható a Rondo Hullámkartongyártó Kft. közleményében.

Műanyag nélkül

Üdvözlő- és képeslapból az Egyesült Államokban 180 millió, míg Angliában 24 millió fogy Valentin-nap idején. Ezek sokszor műanyagot és alumíniumot is tartalmaznak, így újrahasznosításuk nehézkes. Jobb, ha online képeslapot használunk vagy válasszunk olyat, ami egy réteg papírból készült.

A legnépszerűbb Valentin-napi ajándék a virág, csak erre a napra több száz millió szál rózsát termesztenek világszerte. Ha nem celofánba, lassan lebomló műanyagba, hanem papírba csomagoltatjuk, nem keletkezik műanyagszemét. Díszcsomagolás, műanyag masni vásárlása helyett használhatunk kartondobozt, újságpapírt vagy kendőt is. Ezekkel egyedi, dizájnos és környezetkímélő csomagolást varázsolhatunk az ajándék köré. Az is megoldás lehet, ha tárgyak helyett utazást, vacsorát, belépőjegyet adunk szerelmünknek, hiszen az élmény örök elmék marad.