Budapest;lakhatás;Airbnb;

A fideszes polgármesterek Bálványosig mentek, hogy a budapesti Airbnb-ről beszéljenek

A kerületeikbe szavazóként is bejelentett lakástulajdonosok ügyét az önkormányzati választás közeledtével állításuk szerint végre felkarolják a kormánypárti városatyák.

Az önkormányzati választás közeledtével egyre-másra kapják a lehetőségeket a fideszes polgármesterek, hogy magyarázzák a bizonyítványukat - ez történt a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban is. A kormánypárt budapesti vezetőinek beszélgetéséről az index.hu azt írja, ott jobbára a kerületüket, egymást és önmagukat dicsérték a jelenlévők, míg aztán a Hír TV munkatársa rá nem kérdezett, hogy min változtatnának.

Ennél a pontnál azonban átszakadt a gát, és kiderült, hogy a fideszes vezetésű kerületekben sem rózsaszín az élet, írja a portál. Egry Attila, Józsefváros fideszes alpolgármestere dobta fel először, hogy bizony az Airbnb szabályozatlansága komoly probléma. "Itt rendet kell tenni, és ez már nem vágy" - jelentette ki, hozzátéve, hogy

véletlenül éppen a következő félévben tervezik törleszteni sok éves elmaradásukat, és létrehozni azt a szabályrendszert, ami elviselhetővé teszi az Airbnb-t a lakók számára.

Igen, itt még csak az ingatlantulajdonosokról van szó; aki mindössze bérlő, és azon kapta magát, hogy a város peremére szorult az egekbe rakétaként emelkedő bérleti díjak miatt, még ne számítson arra, hogy a városatyák féltő tekintete szenvedéseire vetődne. Ehhez ugyanis minimum az kéne, hogy választhassanak ők is polgármestert ott, ahol a bérletükben amúgy élnek - ám ember a talpán, aki eléri, hogy bejelentkezhessen a kibérelt lakásba. Így politikailag nem megtérülő a bérlőkkel foglalkozni, a tulajdonosokkal viszont annál inkább - tehát vissza hozzájuk.

Józsefvárosban tavaly már elfogadtak egy rendeletet, amely megadóztatja azokat a lakásokat, amelyeket ideiglenes szállásnyújtásra használnak. Az idén január elsejétől az építményadó maximumát, 1898 forintot kell négyzetméterenként fizetniük évente az Airbnb-ből bevételt szerző tulajdonosoknak. Például egy 120 négyzetméteres lakás után 228 ezer forintot kell fizetni. Egry azt mondta erről az Indexnek, hogy ez az adóztatásról szólt, most pedig egy olyan rendelet következik, amely a társasházi együttélést szabályozza.

"Továbblépek, van még egy mögöttes probléma: a birtokvédelmi eljárás"

- vette át innen a szót az asztalnál ülő Bajkai István, a korábban az igazságügyi miniszteri poszttal is összehozott fideszes parlamenti képviselő. Arra utalt, hogy ha például egy hangoskodó turista miatt birtokvédelmi eljárást kezdeményez valaki, mire a jegyző kiér, az illető már rég hazament. Ezért a szállásadók felelősségét növelné.

Csepel fideszes polgármestere, Borbély Lénárd következett, aki meglepő módon kijelentette: bár külső kerületről van szó, de Csepelen is kezdi felütni a fejét a probléma. Szerinte is szigorítani kell. Ezek után a dohányboltokba is beleállt, amiért azokban még lehet éjjel italt vásárolni. E téren minden esetre nyitott kapukat dönget: Kocsis Máté ugyanis már felkarolta az éjszakai szesztilalom kiterjesztésének ügyét.

Arról az ellentmondásról nem ejtettek szót a fideszes városvezetők, hogy míg a kormány célja a turizmus létező minden eszközzel való ösztönzése, addig a Budapesten élő emberek életét ez elviselhetetlenné teszi.