Karácsony Gergely;adatok;járvány;

2020-05-14 06:00:00

Karácsony nyitna, a kormány halogat

A járványügyi adatokat nem, de a felelősséget megosztaná a kabinet a fővárosi polgármesterekkel.

Nem látom időszerűnek a kormány hezitálását és bizonytalankodását a korlátozások jelenlegi formájának megváltoztatásának ügyében, hiszen az orvosi egyetemek reprezentatív vizsgálatának adatai szerint lényegében nincsenek új lakossági fertőzöttek – ezt válaszolta a kormány kérdésére Karácsony Gergely a Népszavához szerdán eljutott levelében. A főpolgármester ugyanakkor leszögezte, hogy a korlátozások fokozatos megszüntetésének üteme, illetve mélységének meghatározása annak a felelőssége, aki az ehhez szükséges járványügyi adatokkal rendelkezik. S ez nem ő és nem is a kerületi polgármesterek.

Karácsony nevetségesnek és méltatlannak tartja azokat a kifogásokat, amelyekkel a kormány – minden kérésnek ellenállva – elhárítja a részletes járvány-adatok kiadását.

A főpolgármester nem tartja elfogadhatónak, hogy a tárgyát és idejét tekintve is példátlan terjedelmű, rendkívüli közjogi felhatalmazással rendelkező kormány nem kívánja viselni a kijárási korlátozások megszüntetésével kapcsolatos politikai felelősséget, ugyanakkor érdem partneri együttműködésre sem hajlandó – írta Gulyás Gergelynek címzett levelében Karácsony.

Mint arról tegnap a Népszava beszámolt: a kormány döntés helyett szerdán levelet küldött Karácsony Gergely főpolgármesternek és valamennyi kerületi polgármesternek, amelyben Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter arról tájékoztatja az önkormányzati vezetőket, hogy Budapesten és Pest megyében van a legtöbb koronavírussal fertőzött beteg: jelen állás szerint összesen 1089 és bár a fertőzöttek száma az elmúlt napokban csökkent, Budapest továbbra is kiemelkedik a fertőzöttség terén.

Ezt hangsúlyozta az Operatív Törzs szerdai tájékoztatóján Müller Cecília országos tiszti főorvos is, aki szerint nincs ebben semmi meglepő, hiszen a főváros a legsűrűbben lakott terület hazánkban. A korlátozások oldásáról szerinte akkor lehet elgondolkodni, ha ez a szám tovább csökken.

Ehhez képest Gulyás Gergely azt tudakolta a fővárosi polgármestereknek írt levelében, hogy időszerűnek látják-e Budapesten a kijárási korlátozások feloldását és a fővárosi élet fokozatos újraindítását? A válaszokat gyors határidővel csütörtök délután 15 órára várja a kormány, amely a polgármesteri vélemények begyűjtése után dönt arról, hogy milyen szabályok érvényesüljenek a következő hetekben Budapesten.

A levél erősen meglepte a polgármestereket, akik a felhatalmazási törvénnyel felkent kormánytól várták a döntést, hiszen minden döntéshez szükséges adat és információ az Orbán-kabinetnél fut össze. A fővárosban jelenleg is érvényben lévő kijárási korlátozásokat a kormány vezette be március végén. A Fidesz azonban az elmúlt napokban furcsa kommunikációba fogott az esetleges nyitásról. Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára és Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára egymás után ismételték el az üzenetet: Budapest újraindítása csak akkor lehetséges, ha csökken az idősotthoni halálestek száma. Ehhez képest a mai miniszteri levélben szó sem esett az idősotthonokban történt halálesetekről. Talán nem véletlenül.

A Válasz Online ugyanis megszerezte és tegnap közzé is tette a Nemzeti Népegészségügyi Központ egyik prezentációjának diáját, amelyen az látható: április utolsó napjaiban az új fertőzések 59 százaléka kórházi vagy szociális intézményi volt. Vagyis a meglehetősen alacsony esetszám kétharmada intézményi hátterű. Minden harmadik fertőzés kórházi. Az állami fenntartású kórházakban tehát gyakoribb a fertőzés, mint a szociális intézményekben, illetve az idősotthonokban. Az adatokból az is kiderül, hogy a kórházakban már jelen volt a fertőzés, amikor a városvezetés azt kérte a fővárosi kormányhivataltól, hogy csak negatív koronavírus-teszttel rendelkező időseket vigyenek vissza az otthonokba. Sára Botond azonban „felesleges költségnek” minősítette ezt. Karácsony szerint ezért a kormányhivatali döntésért valakinek felelnie kell.