Szlovénia;kultúrharc;Zdenka Badovinac;

GRAMMAR OF FREEDOM / FIVE LESSONS: WORKS FROM THE ARTEAST 2000+ COLLECTION

- Elmozdították a szlovén múzeum vezetőjét

A menesztett Zdenka Badovinac szerint nagyon hasonló forgatókönyvek zajlanak Magyarországon és Lengyelországban is.

A szlovén kormány menesztette pozíciójából Zdenka Badovinacot, a ljbubljanai Modern Galéria igazgatóját – hívta fel rá a figyelmet az artportal az Artforum híradása alapján. Mint arról korábban a Népszava is beszámolt: a tavaly márciusban hatalomra került populista szlovén miniszterelnök, Janez Jansa, a Szlovén Demokrata Párt (SDS) elnöke a járvány ürügyén korlátozza a művészek szabadságát. Mintegy húsz kulturális civil szervezetet akarnak kiebrudalni ljubljanai központjukból felújításokra hivatkozva, eközben többek között a patinás Modern Galéria ellen is támadást intéztek.

Az intézmény élére 2019 októberében pályázatot írtak ki, a legesélyesebb jelölt Zdenka Badovinac író, rendező volt, aki 1993 óta irányította a galériát, Számos nemzetközi hírű kortárs kiállítást rendezett, 2020-ban ő kapta a rangos Igor Zabel művészeti díj fődíját. A kormányváltást követően azonban két alkalommal ismét kiírták a pályázatot, ám minden esetben eredménytelennek nyilvánították azt.

Az eljárás ellen egy sor tekintélyes kulturális intézmény tiltakozott, és több mint ezren írták alá azt a Vasko Simoniti kulturális miniszternek címzett nyílt levelet, amelyben Zdenka Badovinac, és Matevz Celik, az Építészeti és Design Múzeum vezetőjének elmozdítása ellen tiltakoztak. A kormányzat az értelmiségi kritikákra válaszul decemberben közleményt adott ki, amelyben a vezetőváltásokat rutinszerű eljárásnak nevezte, illetve „a hatalom átadásának, amelynek gyakorlata sajnos hiányzott Szlovéniában a függetlenség óta”. Ezt követően az intézmény ideiglenes vezetőjének Robert Simonišek költő, író, művészettörténészt nevezték ki.

Zdenka Badovinac az Apollo magazinnak úgy nyilatkozott: mindez abszolút politikai ügy. „Nagyon hasonló forgatókönyvek zajlanak Magyarországon és Lengyelországban is: miközben célkeresztbe állítják a kortárs művészetet vagy bármely más kulturális közeget, amely helyet teremt a társadalomkritikának, bennünket – a művészeti közösséget – fenyegetésnek tekintenek.”

A mozik több mint hatvan százaléka továbbra is zárva tart, a nagy és várt bemutatók elmaradtak: kérdéses, mit hoz az idei díjszezon.