felmondás;SZFE;

2021-02-22 10:22:14

Huszonhat újabb tanár mondott fel az SZFE-n

Közölték, hogy kik azok, akik felmondták munkaviszonyukat az egyetemmel, nem írták alá szerződésüket a következő félévre, illetve megszüntették tagságukat az SZFE Doktori Tanácsában.

A Független Szabad Egyetem közleménye szerint a 2020/2021-es tanév őszi félévének befejeztével a Színház- és Filmművészeti Egyetem alábbi oktatói felmondták munkaviszonyukat az egyetemmel, nem írták alá szerződésüket a következő félévre, illetve megszüntették tagságukat az SZFE Doktori Tanácsában:

Az SZFE kálváriája tavaly tavasszal kezdődött, mikor is a parlamentben benyújtották az egyetem alapítvánnyá alakításáról szóló törvénytervezetet, melyet július 3-án megszavazva szeptember 1-jétől az alapítvány lett az intézmény fenntartója. A bejelentést követően az SZFE hallgatói önkormányzata nem fogadta el a Vidnyánszky Attila vezette kuratóriumot, mivel korábban szerették volna, ha az egyetem által delegált jelölt is bekerül a grémiumba, mely azonban nem történt meg. Újabb fordulatot hozott az ügyben, amikor az új egyetemi alapdokumentumok felszámolták az intézmény autonómiájának minden lényeges elemét.

A hallgatók szeptember 1-én elfoglalták és kordonokkal zárták le a Vas utcai épületet, ahová nem engedték be a kuratórium tagjait, illetve az egyetemen nem tanuló, nem oktató személyeket.

Szeptemberben az egyetemi polgárok felszólították az Innovációs és Technológiai Minisztériumot (ITM) vezető Palkovics Lászlót, hogy hívja vissza az egyetem vezetésére kinevezett kuratóriumot. Eközben közleményt adott ki az Állami Számvevőszék, miszerint az SZFE gazdálkodását mintegy tíz éve sorozatos és visszatérő szabálytalanságok jellemzik. Szeptember 29-én Szarka Gábor ezredes, a honvédelmi miniszter korábbi kabinetfőnöke lett az egyetem kancellárja, október 1-től pedig Novák Emil filmrendező általános rektorhelyettes, Zalán János producer, színész pedig oktatási rektorhelyettes lett. Miután a hallgatók értesültek arról, hogy a kuratórium pályáztatás nélkül nevezte ki az SZFE élére a két rektorhelyettest, blokád alá vették a Szentkirály utcai épületet is, az egyetemi dolgozók sztrájkja pedig megkezdte működését.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) oktatói 101 napig folytatták sztrájkjukat. Upor László volt rektor azonban felhívta a figyelmet arra, hogy noha a sztrájk százegy munkanapig tartott, a modellváltás ügye elleni harc, ellenállás már egy éves.