A sztrájkbizottság és a sztrájkolók úgy döntöttek, hogy a mai nappal befejezik a sztrájkokat. A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) oktatói 101 napig folytatták sztrájkjukat – mondta Csató Kata egyetemi tanársegéd péntek délután a FreeSZFE Egyesület Sztrájktévéje által szervezett sajtótájékoztatón. Az indok: nem látják annak esélyét, hogy az egyeztetés megtörténjen, ezért gondolják úgy, hogy a továbbiakban nem folytatják ezt a fajta fórumkeresést. Upor László volt rektor azonban felhívta a figyelmet arra, hogy noha a sztrájk százegy munkanapig tartott, a modellváltás ügye elleni harc, ellenállás már egy éves. Kárpáti Péter író-rendező, egyetemi docens hozzátette, hogy utóbbi ellenállás viszont nem ér véget, azon dolgoznak, hogy sokkal hatásosabb, érvényesebb eszközökkel folytassák azt.
A Népszava kérdésére, miszerint vannak-e újabb oktatók, akik a napokban állnak fel az SZFE-nél, nem érkezett válasz, arra pedig, hogy a FreeSZFE Egyesület folytat-e párbeszédet más intézménnyel, hogy akkreditált képzést indítson, azt a választ kaptuk: mindent bejelentenek, amikor eljön annak az ideje.
A sajtótájékoztatón Zeller Judit alkotmányjogász elmondta, hogy a sztrájkok megkezdése után a fenntartó munkáltató benyújtott egy keresetet a bíróságra, megtámadva a sztrájkok jogszerűségét, melyet a sztrájkolók nem nyertek meg, a másodfokú végzésből azonban kiderült, hogy utóbbi részben téves ítélet volt, részben pedig el sem volt bírálva, mivel az elsőfokú bíróság meg sem vizsgálta tartalmilag a sztrájkköveteléseket. A másodfokú bíróság ezért azt mondta, hogy azt újra kell értékelni első fokon.
Zeller felhívta a figyelmet arra, hogy a modellváltás mindeközben az akadémiai szabadságot veszélyezteti. A sztrájkbizottság és a sztrájkolok azt követelték, hogy mindazokat a döntési lehetőségeket, melyek a szenátus kezében voltak, kapják vissza, hiszen a döntések és kompetenciák a számos kulcskérdésben a fenntartóhoz kerültek át. A második körben aztán igazat adott a bíróság a sztrájkokolóknak, elismerve: a követelések jogszerűek, de az ügy még nem ért véget.
Az SZFE kálváriája tavaly tavasszal kezdődött, mikor is a parlamentben benyújtották az egyetem alapítvánnyá alakításáról szóló törvénytervezetet, melyet július 3-án megszavazva szeptember 1-jétől az alapítvány lett az intézmény fenntartója. A bejelentést követően az SZFE hallgatói önkormányzata nem fogadta el a Vidnyánszky Attila vezette kuratóriumot, mivel korábban szerették volna, ha az egyetem által delegált jelölt is bekerül a grémiumba, mely azonban nem történt meg. Újabb fordulatot hozott az ügyben, amikor az új egyetemi alapdokumentumok felszámolták az intézmény autonómiájának minden lényeges elemét.
Az SZFE-n augusztus 1-én válaszképpen lemondott az egyetem vezetése, Upor László rektor, Novák Eszter rektorhelyettes, Németh Gábor rektori tanácsadó, valamint az intézet két vezetője, Balázs Gábor és Bagossy László. Augusztus elsejétől pedig folyamatosan szerződést bontottak az intézmény oktatói, többek között Zsámbéki Gábor, Gáspár Máté, Székely Gábor, Ascher Tamás, Enyedi Ildikó, Pelsőczy Réka, Bárdos András és Máté Gábor. A hallgatók szeptember 1-én elfoglalták és kordonokkal zárták le a Vas utcai épületet, ahová nem engedték be a kuratórium tagjait, illetve az egyetemen nem tanuló, nem oktató személyeket.
Szeptemberben az egyetemi polgárok felszólították az Innovációs és Technológiai Minisztériumot (ITM) vezető Palkovics Lászlót, hogy hívja vissza az egyetem vezetésére kinevezett kuratóriumot. Eközben közleményt adott ki az Állami Számvevőszék, miszerint az SZFE gazdálkodását mintegy tíz éve sorozatos és visszatérő szabálytalanságok jellemzik.
Szeptember 29-én Szarka Gábor ezredes, a honvédelmi miniszter korábbi kabinetfőnöke lett az egyetem kancellárja, október 1-től pedig Novák Emil filmrendező általános rektorhelyettes, Zalán János producer, színész pedig oktatási rektorhelyettes lett. Miután a hallgatók értesültek arról, hogy a kuratórium pályáztatás nélkül nevezte ki az SZFE élére a két rektorhelyettest, blokád alá vették a Szentkirály utcai épületet is, az egyetemi dolgozók sztrájkja pedig megkezdte működését.