menekültek;

Már 180 ezer menekült jött Magyarországra az orosz-ukrán háború miatt

A többségük tovább is utazott már.

Az orosz invázió első napjától hétfő délutánig mintegy 180 ezren lépték át a határt Ukrajnából Magyarországra tartva. Ez a szám pedig még drasztikusan nőhet Orbán Viktor kormányfő szerint is, aki azt írta Facebook-oldalán: "A háború egyre közelebb kerül a magyar határhoz. Vagyis a menekültek száma nőni fog. Felkészültünk a menekültek ellátására."

– Azt tudjuk, hogy mennyien jönnek, de arról már kevesebb adattal rendelkezünk, hogy a hazánkba menekültek közül hányan maradtak itt ténylegesen, vagy mentek tovább, Magyarország ugyanis a schengeni övezet külső határának számít, s aki belép, azt a továbbiakban már nem regisztrálják kilépésnél – mondta lapunknak Simon Ernő, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa (UNHCR) Közép-európai Képviseletének magyarországi szóvivője, akit Moldovában értünk utol telefonon. Mint emlékeztetett, az Európai Unió Tanácsa néhány nappal ezelőtt elfogadta az ukrajnai menekültek ideiglenes védelmére vonatkozó határozatot, ők is egyenlő jogokat élveznek az uniós állampolgárokéval: hozzáférhetnek tartózkodási engedélyhez, munkaerőpiachoz, lakhatáshoz, orvosi ellátáshoz, oktatáshoz. Ez az ideiglenes védelem egyelőre egy évre szól, de további kétszer egy-egy évig meghosszabbítható.

Mivel az ukrán állampolgárok 90 napig minden kötöttség nélkül itt tartózkodhatnak, nem feltétlenül kérték az első időkben az ideiglenes védelemhez kötődő úgynevezett „menedékes” státuszt. Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság a Népszava kérdésére azt közölte: eddig 1026 menedékeskénti elismerés iránti kérelmet regisztráltak. Szakértők szerint ezt a védelmet jellemzően egyelőre olyanok kérik, akik nem rendelkeznek releváns okmányokkal, s nincsenek rokonaik, ismerőseik Európában.

A határokon dolgozó segélyszervezetek tapasztalatai szerint eddig több hullámban, eltérő státuszú családok érkeztek: első körben zömmel kárpátaljai magyarok, akikért rokonaik jöttek. Később megjelentek autókkal Ukrajna belsőbb területeiről olyan családok – nők, gyerekekkel –, akik már a közvetlen térségükben dúló háború elől menekültek, s jellemzően el is hagyták Magyarországot. Majd vonattal vagy gyalog érkeztek azok, akik autó híján egy szál hátizsákkal hagyták hátra otthonaikat, de közülük sem mindenkinek végcélja Magyarország. Akiknek igen, azok a határ menti ideiglenes pihenőhelyeken vagy a pályaudvarokon néhány órát töltenek, majd a segélyszervezetek, magánszemélyek által szervezett fuvarokkal kerülnek különböző befogadóhelyekre. A katasztrófavédelem ezidáig hetvenhárom helyszínen 2871 Ukrajnából érkezett embert, köztük 1606 gyermek helyezett el – tudatták lapunkkal egy közleményben. Megjegyezték, sokan önkormányzati, karitatív és humanitárius szervezetek segítségével kerülnek biztonságos helyre.