MOL;

Tovább robog a Mol vonata, de van egy kis bökkenő

A kitermelés nyereség a növekvő mennyiségek ellenére a csökkenő piaci olaj- és gázárak miatt jelentősen esett.

A jelek szerint tovább robog a tavaly közel ezermilliárdos nyereséget elérő Mol vonata. Idén az első negyedév során 166 milliárdon újabb nettónyereség-rekordot ért el a cég, ami 20 százalékkal haladja meg 2022. első negyedének szintén soha nem látott mértékű adatát. De az elmúlt 90 negyedév nyereségei közül is a mostani az ötödik legmagasabb. Furamód egyébként erre a sikerre szöveges jelentésük nem tér ki. A cég és a befektetők által is előtérbe helyezett, 259 milliárdos, „új beszerzési árakkal becsült, tiszta, kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti" (EBITDA) eredmény viszont közel 5 százalékkal elmarad az előző év hasonló időszakának szintjénél. A 2 ezermilliárdos árbevétel közel 8 százalékkal több a 2022 első három havában elért szintnél.

Mindezek ellentmondásos folyamatok eredői. A nyersanyagkutatás és -kitermelés első negyedévi, 103 milliárdos EBITDA-ja forintban 37 százalékos visszaesés. A szöveges értékelésükben nem számszerűsített változást a nemzetközi olaj- és gázárak csökkenésével, valamint a megemelt magyar és horvát közterhekkel indokolják. Ez már csak a fokozódó kitermelés miatt is fájó. A kőolajfeldolgozás 109 milliárdos nyeresége viszont, az ide sorolt petrolkémiai tevékenység csökkenő hozzájárulása mellett, 18 százalékkal bővült. (A finomítói nyereség emelkedése bizonyára nem független az Orbán-kormány tavalyi, brüsszeli küzdelmeitől, melyek során kiharcolták, hogy a Mol – a többi tagállam finomítótól eltérően – változatlanul vásárolhassa és feldolgozhassa a világpiacinál a háború miatt olcsóbb orosz nyersolajat. Igaz, az ezen elért, több százmilliárdos extranyereséget aztán adóként szinte teljes egészében be kell fizetniük.)

A „fogyasztói szolgáltatásoknak” nevezett kiskereskedelem 46 milliárdos negyedévi EBITDA-ja viszont 97 százalékos ugrás. Ezt elsősorban a 480 forintos hatósági nagy- és kiskereskedelmi ársapka tavaly decemberi eltörlése magyarázhatja, de az üzemanyagokon kívüli forgalmat is dicsérik. Az üzletág részévé vált a PKN Orlennel végrehajtott ügyletsorozat révén hozzájuk került közel félszáz lengyel kút is.

A gázszállítás, vagyis az FGSZ 29 milliárdos negyedéves nyereséget mutatott fel. A 64 százalékos ugrást a megnövekedett igényekkel és a gázárcsökkenés kedvező hatásával indokolták.

A Mol-csoport 2023 első negyedében ismét megbízhatóan teljesített, mivel az üzletágak jó belső teljesítménye mérsékelte a normalizálódó külső körülmények hatásait – fogalmazott kommentárjában Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató. A térség ellátási függetlenségének erősítésében fontos mérföldkőnek nevezte, hogy növelték a hazai kitermelést, saját kőolajat szállítottak Azerbajdzsánból a pozsonyi finomítójukba, és folytatták azokat beruházásokat, amelyek lehetővé teszik, hogy tengertől elzárt finomítóik különböző forrásokból jussanak kőolajhoz. Fogyasztói szolgáltatásaik pedig megerősödve kerültek ki a tavalyi válságból – közölte.

Az elmúlt év után világos: az ukrajnai háború gazdasági hatásai még jó ideig velünk maradnak és megváltoztatják az európai energiaipar kilátásait. Válságálló modelljük viszont a kihívásokkal teli időszakban, a szabályozási környezet kedvezőtlen hatásai ellenére is sikeres maradt. Így további energiaforrásokat kutathattak fel és folytathatták átállási terveik megvalósítását. Ez utóbbi kifejezéssel a cégvezér legfőképp bizonyára a július 1-jén induló, 35 éves hulladékgazdálkodási koncesszió előkészítésére utalt.

Megfigyelők furcsállják, hogy a vezetőség, szokásaitól eltérően, eddig nem tűzött ki idei évi EBITDA-célt. Tegnapi megkeresésünkre ezt az olajcégnél a bizonytalan körülményekkel indokolták.

A jelentés különösebben nem dobta fel a befektetőket: az olajpapír ára tegnap szinte változatlan BUX mellett 0,65 százalékkal csökkent.

Beesett még közel háromszázmilliárd nyereség

Beesett még közel háromszázmilliárd nyereségMíg a Mol-csoport februári jelentése szerint a 2022-es, nemzetközi számviteli szabályok szerinti nettó nyereség 628 milliárdot mutatott, addig az április végi közgyűlésük kapcsán bemutatott tavalyi eredménykimutatásuk "tárgyévi eredmény"-során már 912 milliárd szerepelt. Mindkettő a korábbiakat messze túlszárnyaló rekordérték. A könyvek szerint a közel háromszázmilliárdos többletből 223 milliárd megszűnő tevékenységekből adódott. Az olajcsoportnál tegnapi érdeklődésünkre ezt az Egyesült Királyság területéhez tartozó tengeri kútjaik értékesítésével indokolták. Az többletből további 61 milliárd "nem irányító tulajdonosok" nyereséghányada.