napelem;Adnan Polat;Ruszlan Rahimkulov;

Harmincezer háztartás energia­igényét lenne képes biztosítani

- Startra kész a második legnagyobb naperőmű

A háttérben az orosz Rahimkulov- és a török Polat-családdal. 

A nyáron Kiskunhalas mellett megkezdheti termelését a Naboo SolarPark Kft. 48 megawatt (MW) teljesítményű naperőműve – hívta fel a figyelmet tegnapi közleményében a villamos alállomás és kapcsolódó berendezések telepítésével megbízott, svájci hátterű Forest-Vill Kft. A Phlegon Kft. fővállalkozásában és fejlesztésében épülő telep mintegy száz hektáron 130 ezer napelemet foglal magába. A park termelése 30 ezer háztartás villamosenergia-igényét lenne képes megújuló energiából biztosítani.

Robban a piac

A hazai napelemtelepek összteljesítménye jelenleg 4500 MW, ami csak tavaly 1100 MW-tal bővült - tette közzé a múlt hónap végén az Energiaügyi Minisztérium. Ennek mintegy kétharmadát az ipari méretű egységek adják. A 2030-ra kitűzött, 6 ezer MW-s cél így jóval hamarabb teljesülhet. Április 22-én délelőtt 11 és negyed 12 között a hazai napelemes termelés teljesítménye 2541 MW-n újabb rekordot döntött. Ez immáron negyedével haladja meg a Paksi Atomerőmű 2 ezer MW-s teljesítményét. A napelemes áramból jelentős mennyiséget értékesítettek külföldre is.

A Naboo SolarPark a második legnagyobb hazai napelemapark lesz a két éve átadott, kínai állami hátterű, 36 milliárdból épült, száz MW-s kaposvári egység után. Az alállomás-kivitelezés azért figyelemre méltó, mert nagyobb napelemtelepek a közcélú villamosenergia-hálózat leterheltségére hivatkozva, több éve nem jutnak csatlakozási lehetőséghez. (De tavaly novemberben ugyane sorsra jutottak a háztáji napelemtelepítők is.)

A 2016-ban, áttételesen magyar magánszemélyek alapította Naboo SolarPark története kalandos. Az erőmű fejlesztésére alakult cég 2018-ban a kormányfő török barátjaként elhíresült Adnan Polathoz köthető vállalkozásoké lett. A kft. 2020-ban az akkor a török üzletember fia, Kerim Polat vezette Pandora SolarPark Kft. tulajdonába került. 2021-ben aztán ezt az anyacéget vette meg (közvetlenül és áttételesen) az országban több évtizedig befektetőként tevékenykedő, orosz Megdet Rahimkulov fiai, Ruszlan és Timur jegyezte Kafijat Zrt. A „mindenevő”, vagyis leginkább pénzügyi befektetőnek tartott Rahimkulov-család ma is rendkívül élénk a hazai üzleti életben. Polatékhoz hasonlóan egyébként ők is magyar állampolgárok. Így Rahimulovékat a leggazdagabb magyarokként tartják számon. A Phlegon szintén Rahimkulov-érdekeltség.

Akkor most saját lábon vagy nem saját lábon állnak? A miniszterelnök személyesen még nem járt a lánya bababoltjában.