Németország;rabszolgatörvény;

A német szakszervezet vezetője szerint botrányos a rabszolgatörvény

Wolfgang Lemb nem lát arra utaló jeleket, hogy más közép-kelet-európai országokban is a munkaidő meghosszabbításán dolgoznának.

A legnagyobb német szakszervezet, a fémipari dolgozókat tömörítő IG Metall ügyvezető elnökségi tagja, Wolfgang Lemb az Indexnek adott interjújában arról beszélt: szerinte Magyarországon túl alacsonyak a bérek a megélhetési költségekhez képest.

A rabszolgatörvény néven híressé vált módosítással kapcsolatban úgy fogalmazott:

„a törvényváltozásban az a botrányos, hogy a túlórát 36 hónap után kell kifizetni, vagy szabadnapokkal kompenzálni. Ez ellentmond a munkaidőről szóló uniós irányelvnek. Németországban 6 vagy 12 hónapon belül kell ezt rendezni. Ezt bizonyos helyzetekben meg lehet hosszabbítani, de ezt az üzemi tanácsoknak jóvá kell hagyni. Ilyenkor az alkalmazottak maguk is beleszólhatnak, hogy mikor veszik ki a szabadnapjaikat.”

Arra a kérdésre, hogy lát-e a magyarországihoz hasonló trendeket a többi közép-kelet-európai országban a munkaidő rugalmasabbá tételére, valamint dúl-e egyfajta verseny ezek között az országok között, hogy minél vonzóbbak legyenek a német befektetők számára, Wolfgang Lemb közölte: azt látják, hogy „Magyarország tesztlaboratórium lett”, de gyanítja, hogy más országokban is történnek hasonló dolgok. Hozzátette: Magyarországon előfordul, hogy a munkavállalók béréből vonnak le, vagy szabadságra küldik őket, ha olyan termelési leállás van, amiről nem is tehetnek. Egyes cégek pedig olyan munkaidő- beosztásokat próbálnak ki magyarországi telephelyeiken, amelyekre Németországban nem lenne mód az üzemi tanács vagy az IG Metall jóváhagyása nélkül.

„Ami a térséget illeti, egyelőre nem látjuk a jeleit annak, más közép-kelet-európai országokban is a munkaidő meghosszabbításán dolgoznának”– jelentette ki.

Az Audi egy hetes sztrájkjával kapcsolatban a szakszervezet vezetője azt mondta, szerinte az Audi munkatársai „igazán bátor lépést tettek előre”.