Mesterházy Attlia;nyugdíjak;

2019-01-31 18:37:50

Nyugdíjbotrány: Varga szerint „emberi tényezők” állnak a háttérben

A pénzügyminiszter közölte: a Magyar Államkincstár vizsgálata miatt váltották le a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság szakmai igazgató-helyettesét. Tállai András pedig hangsúlyozta, hogy a törvény nem határoz meg konkrét napot az ellátások kifizetésére.

Igaz-e, hogy az Ön által indított vizsgálat eredményeképpen leváltották a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság szakmai igazgató-helyettesét?” címmel nyújtott be írásbeli kérdést Mesterházy Attila MSZP-s képviselő Varga Mihály pénzügyminiszternek.

Varga a válaszban azt írta: nemcsak ő, hanem a Magyar Államkincstár elnöke is vizsgálatot rendelt el „a technikai probléma okainak” feltárására, és ez utóbbi ellenőrzés miatt került sor a személyi intézkedésre. 

A pénzügyminiszter hozzátette: a hasonló problémák jövőbeni előfordulásának megakadályozása érdekében intézkedések történtek „a folyósításhoz kapcsolódó előzetes és utólagos kontroll megerősítése és ügyeleti rendszer létrehozása iránt”.

Varga emellett azt írta, hogy hosszabb távú intézkedésként folyamatban van egy komplex nyugdíjbiztosítási szakigazgatási rendszer létrehozása, illetve a kincstári számlavezető rendszer megújítása.

Elsőként a Népszava írta meg, hogy leváltották a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságának szakmai igazgató-helyettesét a január 11-én botrányba fulladt nyugdíjátutalások után. 

Tállai szerint nincs is konkrét nap

Korózs Lajos – ugyancsak a nyugdíjkáosz miatt – Kövér László házelnökhöz fordult kérdéseivel. Az MSZP-s országgyűlési képviselő arra volt kíváncsi:

–  mi az oka annak, hogy januárban nem a megszokott időben érkeztek meg

a nyugdíjak?

–  miért nem kapta meg minden érintett január 11-én a nyugdíját, illetve más ellátását, ahogyan annak a jogszabályok szerint történnie kellett volna?

– pontosan hány nyugdíjast és mely ellátásokat érintett az Államkincstár január 11-i hibája?

–  mennyien kapják bankszámlára és mennyien postai kézbesítés útján a nyugdíjukat vagy más

nyugdíjszerű ellátásukat?

– és miért kap később nyugdíjat az, akinek a postás viszi ki, mint aki bankszámlára kéri?

Választ Tállai Andrástól, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkárától kapott, aki azt írta, hogy a törvény

Annyit azért hozzátett, hogy „a több évtizedes, kialakult gyakorlatnak megfelelően a konkrét banki utalási nap a tárgyhónap 12. napja, vagyis az ellátásban részesülők számára ezen a napon kell jóváírni ellátásuk összegét”.

Azt írta, hogy mivel idén januárban 12-e munkaszüneti napra esett, a banki jóváírás január 11. (péntek) volt.  Aki pedig banki átutalással kéri a nyugdíjat, annak ezen a napon folyósították az összeget.

Emellett kitért arra is, hogy az ellátásukat banki átutalás útján igénybe vevők száma és aránya növekvő, míg a postai kézbesítés esetén csökkenő tendenciát mutat. 2019 januárjában a nyugdíjban, nyugdíjszerű ellátásban részesülők 56,9 százaléka jutott hozzá járandóságához banki átutalás útján, 43,1 százalékuk pedig postai kézbesítéssel.