menekült;Nikola Gruevszki;kiadatási kérelem;

2018-11-21 09:03:33

Macedónia a kormány szerint nem jogállam, és politikai menekültként Gruevszki oda utazik, ahová akar

A jövőben Gruevszkiszabad mozgását mi sem korlátozza, és immár tuti, hogy nem adják ki.

Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök kiadatását kérte Szkopje Budapesttől, közölte a macedón sajtó. Renata Deszkoszka igazságügyi miniszter kedden a sajtónak azt mondta: a kiadatáshoz szükséges dokumentumok egy részét már lefordították, egy másik részét pedig utólag küldik el. "Szerepelnek benne mindazok az eljárások, amelyekben vizsgálat vagy vizsgálati előkészület folyik, és amelyek alapot nyújtanak arra, hogy letartóztassák (Nikola Gruevszkit), ha kiadják".

Amire kevés az esély. Noha a HírTV-n Halász János az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának elnöke ugyan nem erősítette meg, hogy Gruevszki megkapta a menekültstátuszt (az érintett maga viszont ezt hirdeti), viszont értelmezte a történéseket - szigorúan a kormányzati narratíva keretei között. Eszerint nagyon helyes, ha Gruevszki megkapta a menekültstátuszt, ugyanis nem terrorista, sokkal inkább egy űzött néppárti politikus, akit egy baloldali párt vegzál. Na, és ki támogatja ezt a formációt, persze, hogy Soros György.

Trócsányi László az ATV-n már beleállt, hogy a volt macedón miniszterelnök hivatalosan is menekült. Az igazságügyminiszter nem látta, nem olvasta az indokolást, de biztos benne, hogy a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal alapos vizsgálat után hozza meg a döntését, egy nagyon hosszú meghallgatás után. Nikola Gruevszkinek pedig – aki hivatali visszaélés miatt a rá kiszabott kétéves börtönbüntetés miatt menekült el a hazájából – részletesen el kellett mondania, kapott-e olyan fenyegetést, hogy joggal feltételezhető, hogy az életére törnek, üldözik a hazájában. A BMH-nak pedig mérlegelnie kellett a macedón börtönviszonyokat, hogy kapott-e ilyen fenyegetést, és helytállóak-e az ezzel kapcsolatos félelmei. Trócsányi szerint a lényeg az, hogy abba az országba már nem lehet kiadni, ahol az üldözés történt.

Amennyiben viszont egy köztörvényes bűncselekmények miatt elítélt személyt a magyar kormány politikai menekültté emel, ez azt jelzi, hogy megkérdőjelezi Macedónia jogállamiságát. Amit nem tehetne, hiszen Magyarország maga nyilvánította a balkáni országot biztonságos országnak (értsd: ahol érvényesül a jog uralma), és így deklarálhatta: az oda érkező menekültek tisztességes eljárásra számíthatnak, azaz nincs indokuk, hogy hazánkba jöjjenek.

Ráadásul az amerikai külügy is jelezte: Gruevszkit jogszerűen ítélték el.