könyv;szex;tabuk;

Szexről, őszintén – Lelki tanácsokat is ad a fiataloknak Chavez Perez könyve

A svéd író a szexet, a közbeszédben élő elidegenített kép helyett, az érzelmek természetes, testi kifejezéseként fogalmazza meg.

Inti Chavez Perez, a svéd író, és szexuális oktató szakember, Respekt című, fiúknak szóló, tabu döntögető szexkönyvében jó fej, tapasztalt báty hangján vezeti be olvasóit a szexualitás, valamint a párkapcsolat rejtelmeibe, sőt, a gyakorlati iránymutatás mellett, lelki tanácsokkal, és olyan, már-már banálisan egyszerűnek tűnő, ismerkedős, flörtölős praktikákkal is jócskán ellátja a zöldfülű ifjakat, mint „beszélgess a másikkal, mutass érdeklődést, és hallgasd meg, amit mond”. A szexualitást összeköti a kapcsolatokkal, a szexet, a közbeszédben élő elidegenített kép helyett, az érzelmek természetes, testi kifejezéseként fogalmazza meg. Mindezt, a mű címéül is szolgáló, respekt, azaz az önmagunk és mások iránt tanúsított tisztelet fontosságára alapozva építi fel, a reklámipar, valamint az emberek közötti hatalom különbségre, és annak kihasználására épülő, első számú felvilágosító eszköz, a pornográfia negatív hatásainak ellensúlyozására törekedve. „Az átlag életkor, amikor egy fiú elkezd pornót fogyasztani, 9-11 év között van, ami iszonyatosan korai, ezért, nagyon fontos minden olyan részlet ebben a könyvben, ami arra hívja fel a figyelmüket, hogy ha egészséges kapcsolatban akarnak részt venni, partnerüket is boldoggá téve, akkor ahhoz kommunikáció, és a másiknak az emberszámba vétele szükséges.” – mondta Halász Sári, újságíró, szexuálnormalizációs szakember. Hozzátette: „A szexuális felvilágosításnak nem az a feladata, hogy megtanítsa a gyerekeket szexelni, hanem, hogy ellene menjen azoknak a hatásoknak, amik esetleg nem tükrözik a szülők értékrendszerét. Tehát amennyiben mi úgy gondolunk a szexualitásra, mint valami, amiben az egyenlőségnek, a másik emberrel való partnerségnek helye van, vagy szükség van rá, akkor nagyon intenzíven ellensúlyozni kell azokat az üzeneteket, amiket első sorban a fiúk kapnak például azzal, hogy nem nagyon van olyan termék a városban, amit ne magukat passzívan felajánló nők meztelen testével árulnának. Ez ugyanis olyan elképzelést alakít ki a szexről, ami azon alapszik, hogy a nő egy passzív résztvevő, a férfi használatában lévő tárgy”.

A magyarul Kiss Gábor fordításában megjelent útmutató, nyelvezetében, a gyakran tapasztalt szépirodalmi buktatókat elkerülve, „szépelvűsködés” és trágár szavak nélkül, szókimondóan alkot vitális álláspontot a szexualitásról, mely a gyakorlatias tanácsokon túl, leginkább a homoszexuális érdeklődéssel rendelkező gyerekeknek nyújtott támogatásban nyilvánul meg. Ezzel, nem csak a magyar könyvpiacon, hanem a magyar közéletben is kitöltve, azt a heteroszexualitás és a homoszexualitás között generált egyenlőtlenségből kialakult óriási hiányt, amely a homoszexuális fiatalok szégyenérzetének is előidézője.

„Azt gondolom, hogy ez egy életmentő dolog lehet nagyon sok esetben, hogyha üzeneteket, támogatást, megerősítést kap egy fiú arra nézve, hogy az ő vágyai, azok nem természetellenesek, vagy nem kell róluk leszoknia. Mindemellett, Perez, a fiúk közötti gyengédséget is támogatja, kimondja azt az egyébként gyakran tabuval felérő tényt, hogy a fiúknak, férfiaknak ugyanúgy lehet igénye közelségre, meghittségre, simogatásra, csókra.”

A mai, szexuális kultúrában, melyben a gyerekek, csak azzal, hogy reklámokat fogyasztanak, filmeket néznek, számítógépes játékokat játszanak, már jóval korábban, még az előtt, találkoznak üzenetekkel a szexualitásra nézve, hogy a felnőttek egyáltalán ráeszmélnének, égető szükség van az ilyen jellegű felvilágosító könyvekre. Ráadásul a szexuális felvilágosítás a magyar iskolákban nem kötelező. A jelen tananyag szerint, ha csak valamelyik tanár nem gondoskodik részletesebb magyarázatról, a diákok legfeljebb biológia órán, ha kapnak némi tájékoztatást, ám ez többnyire ki is merül a hormonokról, illetve a nemi szervekről szóló, a körülményekhez képest igen csekély és felszínes információban. Nincsen semmilyen képzés sem pedagógusoknak, sem védőnőknek arról, hogy mit kezdjenek a témával, ezért sokszor inkább a SOTE-ról hívnak egy-egy hozzáértőt, vagy szexuálpszichológushoz fordulnak segítségért. S bár a végső megoldás még láthatóan várat magára, „a kultúrára senki sem immunis, és ez a könyv az első lépés lehet afelé, hogy végre nyíltan beszéljünk emberi kapcsolatainkról egy olyan világban, ami nagyon jelentősen torzított üzeneteket közvetít a testről, és a testiségről egyaránt”. 

Infó:

Inti Chavez Perez Respekt

Corvina