Budapest;önkormányzati választás;Fővárosi Negyed;

2019-10-12 18:20:29

Budapest a változás kapujában – Vasárnap döntenek a választók

Szabadabb, a kormánytól függetlenebb és zöldebb irányt tud venni a főváros a vasárnapi önkormányzati választáson, ha elég kerületben nyernek az ellenzék közös polgármester-jelöltjei. A Fidesz-Tarlós korszak lezárása után feladat lesz bőven.

Noha látványberuházásokból és kormányzati propagandából alaposan kijutott Budapestnek az utóbbi években, a lakosok mindennapi életét érintő és befolyásoló intézkedések fájóan hiányoznak; a többi között hosszú várólisták, rossz állapotú utak és épületek, a NER-közeli körök térhódítása, díszkövezések, katasztrofális közlekedés és fogyatkozó zöldterületek között kell élniük a kerületek – azaz a város – lakóinak. Az önkormányzati választás legfőbb kérdése nem az, hogy van-e elég változást akaró budapesti, hanem az, hogy ők elmennek-e szavazni és leváltják-e az egyre jobban a kormány gyámsága és kézi vezérlése alá kerülő fővárost.

Erre most jó az esély, hiszen az ellenzéki oldal közös jelöltek mögé sorakozott fel, és a szoros küzdelmeken az sem változtatott, hogy sok helyen civilnek álcázott vagy függetlennek címkézett indulók próbálják megzavarni a Fidesz vagy nem Fidesz kérdés eldöntését. Hat fővárosi kerületben csak két polgármester-jelölt (összellenzéki és kormánypárti) küzd meg, de ennél jóval több a meglepetésre esélyes körzetek száma.

A napokban például a Republikon Intézet az elmúlt évek választási eredményeit elemezve azt számolta ki, hogy az amúgy hagyományosan fideszes fellegvárnak tekintett budai kerületekben sem lefutott a verseny. Ahogy Budapest egészére, ezekre a kerületekre is igaz, hogy a 2018-as parlamenti és az idén májusi EP-választáson többségben voltak az ellenzéki szavazók. Vagyis, az ellenzéki pártok összesített eredménye jobb a kormánypártokénál.

A főpolgármester-jelöltek küzdelmében Karácsony Gergely utolérte a jelenlegi városvezető Tarlós Istvánt. A Medián október elején hibahatáron belüli, 1 százalékos különbséget mért a biztos szavazó pártválasztók körében. Az is érdekes adat, hogy a felmérés szerint a budapestiek többsége (54 százaléka) úgy látja, a jelenlegi főpolgármester nem Budapest, hanem inkább Orbán Viktor érdekeit szolgálja. Figyelemre méltó, hogy nagyjából minden ötödik fideszes (21 százalék) is ezen a véleményen van.

Vasárnap döntenek a fővárosi választók arról, hogy milyen összetételű legyen a 33 fős fővárosi közgyűlés. Ennek többségét, 23 tagot a kerületek vezetői adják, emellett helyet kap a testületben a leendő főpolgármester, illetve 9 kompenzációs listás mandátumot is kiosztanak. A kerületek legalább felét tehát az ellenzéki közös jelölteknek kell behúzniuk, hogy a közgyűlési többség is meglegyen a Fidesz leváltásához. Erre pedig minden esély megvan.

A küzdelem tétjét a kormánypártoknál is érzik, a kampányban többször előkerült az az érv a kormányzati kommunikációban, hogy ha valahol ellenzéki polgármesterjelölt győz, akkor az adott település vagy kerület jelentős kormányzati forrásoktól eshet el. (A Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely például arról beszélt: ha Karácsony Gergely megnyeri a főpolgármester-választást, akkor érvényét veszti Orbán és Tarlós tavaly novemberi, 15 pontos megállapodása). A kormány már eddig is az önkormányzati feladatok és források szűkítésével, a hitelfelvétel korlátozásával tartotta sakkban a fővárosiakat, de a zsarolásokkal és fenyegetésekkel a jelek szerint nem sikerült előre lefutottá tenni a fővárosi választási küzdelmet, ahogy a nagyvárosok egy része is a változásra szavazhat holnapután, az önkormányzati választáson.