Budapest;önkormányzati választás;Republikon Intézet;

2019-10-07 09:18:31

Republikon: akár egész Budát megnyerheti az ellenzék

A korábbi választásokon több szavazó volt az ellenzéki oldalon, de megmentheti a fideszeseket személyes támogatottságuk.

Budapest minden választáson az ellenzéki oldal legkedvezőbb területeként van számon tartva, ugyanakkor a budai kerületekről gyakran a politikusok és a szavazók is idő előtt lemondanak. Pedig az ellenzék helyzete egyáltalán nem reménytelen – derül ki a Republikon elemzéséből, amelyet az Intézet a 2014-es önkormányzati, a 2018-as országgyűlési, valamint a 2019-es európai parlamenti választás eredményei alapján készített. Miközben a hivatalban lévő, most újrainduló polgármesterek népszerűsége meghaladhatja a Fidesz-KDNP adott kerületi támogatottságát, az ellenzéki együttműködés léte és a 2014-esnél jóval intenzívebb kampány miatt ezen polgármesteri versenyek sorsa korántsem lefutott.

Az elmúlt két választás eredményei alapján az I. kerületi lakosok többsége ellenzéki szavazó, így V. Naszályi Márta esélyes kihívója Nagy Gábor Tamásnak. A fideszes polgármester támogatottsága ugyan magasabb, mint pártjáé, az ellenzék esélyeit növeli azonban, hogy Nagy Gábor Tamás neve az elmúlt években olyan botrányos ügyekkel kapcsolódott össze, mint a Fidesz-közeli személyek rendkívül alacsony bérleti díjú lakáshoz jutása.

Míg 2014-ben még hat ellenzéki jelölt indult a II. kerületben Láng Zsolt fideszes polgármester ellen, az ellenzék ezúttal közös jelöltet állított Őrsi Gergely aktívan kampányoló helyi MSZP-s politikus személyében. Ebben a kerületben civil jelölt sem bonyolítja a helyzetet. A tavalyi országgyűlési és az idei EP-választáson is többségben voltak az Őrsi Gergelyt támogató pártok, így Láng Zsoltnak személyes népszerűségtöbbletére is szüksége van, hogy megtarthassa a pozícióját.

A III. kerületben is a 2018-as és 2019-es választások eredményei adhatnak okot bizakodásra az ellenzéki oldalon. A fideszes Bús Balázzsal szemben egyetlen jelölt, az összellenzéki támogatottsággal rendelkező Kiss László (MSZP) indul. Személyes támogatottsága alapján Bús bízhatna az újrázásban, ugyanakkor tény, hogy a tavalyi parlamenti választáson a Fidesz a budai kerületek közül itt érte el a leggyengébb eredményét és az egyéni képviselői mandátum is az ellenzéké lett.

Újbudán több kihívója is van a fideszes Hoffmann Tamásnak, közülük azonban csak a DK-ból érkező közös ellenzéki jelölt, a Szent Imre kórház korábbi igazgatója, László Imre esélyes. Öt éve Molnár Gyula MSZP-s

jelölt hat százalékkal maradt el Hoffmann mögött, ám ha összesítjük a most együttműködő pártok akkori eredményeit, az ellenzék 52 százalékos eredménnyel nyert volna. A XI. kerületben ellenzék jelentősen több

szavazatot kapott a Fidesznél a tavalyi parlament és az idei EP-választáson is.

Pokorni Zoltán 2006 óta áll a Hegyvidék élén, 2014-ben a hat budai kerület közül a XII. kerületi polgármester győzött a legnagyobb arányban. Ám ha figyelembe vesszük, hogy összesítve az ellenzék a

tavalyi parlamenti és az idei európai parlamenti választáson is több szavazatot kapott, mint a Fidesz, az eredmény ezúttal szorosabb lehet Pokorni és ellenzéki kihívója, a DK-s Élő Norbert között.

A momentumos, mentősként dolgozó Havasi Gábor személyében a XXII. kerületben is közös jelölt indul Karsay Ferenc fideszes polgármesterrel szemben. Noha az EP-választáson a Fidesz öt legerősebb kerülete között volt Budafok-Tétény, az ellenzék számára bizakodásra adhat okot, hogy a parlamenti és az EP-választáson is jobban szerepelt, mint a Fidesz, 2014-ben pedig az ellenzéki polgármesterjelöltek összesítve kevesebb mint egy százalékkal maradtak el a Fidesz jelöltje mögött.