egészségügy;háziorvosok;Magyar Orvosi Kamara;állami megbízás;Országos Kórházi Főigazgatóság;

A MOK-ra célzott a kormány, de saját embereket talált el

Az a háziorvos is elveszítette állami megbízását, akinek a nyilatkozata elindította a kabinet hadjáratát az orvosi kamara ellen.

Az országos kollegiális vezetők közül senki sem erősítette meg kamarai tagságát anélkül pedig egy jogszabály szerint ezt a kormánytól kapott posztjukat sem tölthetik be. Ezért a Magyar Orvosi Kamara elnöke levélben kérte Jenei Zoltán országos kórházi főigazgatót, hogy számolja fel ezt „a jogellenes állapotot”. A kollegiális vezetők fontos részei az új egészségügyi rendszernek hárman (háziorvos, házi gyermekorvos, fogorvos) országos hatáskörrel, a többiek pedig az egyes megyékben teremtenek kapcsolatot az államosított ellátórendszer és a még zömében vállalkozási formában működő alapellátás között. Ők közvetítenének a tervezett átalakítások – például a gyógyítás minőségi paramétereinek, az új ügyeleti rendszer bevetésével járó zökkenők elsimításában.

Az orvosi kamara levelében arról is tájékoztatják a kollegiális vezetői rendszer fenntartóját, hogy kik azok az érintett megyei kollegiális vezetők, akik a kötelező orvoskamarai tagság felszámolását követően nem hosszabbították meg hivatásrendi tagságukat. Mivel a jogszabály a kollegiális vezetők alkalmassági feltételei között felsorolja a kamarai tagságot is, így az ő megbízatásuk is automatikusan érvényét veszthette. Az tudható, hogy közöttük van a három országos megbízott:

Békássy Szabolcs háziorvosi, Muzsay Géza házi gyermekorvosi és Gszelmann Róbert fogorvosi országos kollegiális vezető is.

Kérdeztük az Országos Kórházi Főigazgatót, hogyan kezelik a kiesésükkel járó új helyzetet, ám cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válasz a kérdéseinkre.

A helyzet külön pikantériája, hogy az országos kollegiális vezetők közül, egyet Békássy Szabolcsot a szélesebb közvélemény is megismerhetett, éppen annak az akciónak kapcsán, amelyben a kormány megpróbálta megroppantani a beteg és orvos érdekekért kiálló orvosi kamarát. Békássy Szabolcs volt az, aki az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy a MOK etikai eljárás alá vont egy vármegyei háziorvosi kollegiális vezetőt, miután az „tárgyilagos szakmai tájékoztatót” tartott az új ügyeleti struktúráról kollégáinak. Ez volt az, amit felkapott és némi hozzáköltéssel koncepciós váddá kovácsolt a kancelláriaminiszter, majd átvett az államtitkár is, és ami a "hívő" közönség számára magyarázta azt a törvénymódosítást, amely megszüntette a kötelező kamarai tagságot. Pontosabban nyilatkozat megtételéhez kötötte az egyes orvosok számára tagsági viszony fenntartását.

Ez volt az a nyilatkozat, amit ezek szerint a kormány alkalmazásában álló országos kollegiális vezetők ilyen vagy olyan okból nem tettek meg, viszont ezzel elvesztették állami megbízásukat. Kerestük Békássy Szabolcsot, ő hogyan látja a lépését, illetve mostani helyzetét? Kérdésünket különösképpen indokolta az, hogy csütörtökön részt vett a belügyminiszter egészségügyi középvezetőknek tartott eligazításán, holott arra egyszerű háziorvosként nem kaphatott meghívót. Érdeklődésünkre nem reagált.