A brit elhárítás vezetője azt is elmondta, hogy csak az idei év első néhány hónapjában négy komoly büntetőeljárás indult terrortámadások kitervelői ellen. Ezen ügyek egyikének vádlottjai a 2005. július 7-i - 52 halálos áldozatot szedő - londoni robbantásokhoz hasonló merényletet akartak elkövetni.
A szakember arra figyelmeztet, hogy a szíriai helyzet is veszélyt jelent Nagy-Britanniára nézve, mivel a polgárháborús közel-keleti országban harcoló radikális szunnita csoportok ambíciói között nyugati országok elleni támadások is szerepelnek.
Andrew Parker a közelmúlt titkos adatgyűjtési botrányaira utalva elmondta: létfontosságú, hogy az MI5 és az elektronikus hírszerzésre szakosodott brit titkosszolgálat (GCHQ) képes legyen hozzáférni a terroristák által használt kommunikációs csatornákhoz, többek között az e-mail- és telefonforgalomhoz, az internetes közösségi oldalakon, csetszobákban és a mobiltelefonos programokon keresztül folytatott kommunikációhoz.
Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a magánszférát leginkább sértő eszközöket csak néhány ügyben vetik be. Az, hogy az elhárítás tud valakiről, még nem jelenti azt, hogy mindent tudnak az illetőről - fogalmazott.
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és a GCHQ kiterjedt internetes kémkedéséről információkat kiszivárogtató Edward Snowden amerikai informatikus tevékenységére utalva az MI5 vezetője hangsúlyozta: hatalmas kárt okoz a GCHQ által használt módszerek kiterjedtségének és korlátainak nyilvánosságra hozása, mivel "ez előnyt ad a terroristáknak".
http://www.bbc.co.uk/news/uk-24454596