EU;rendszerhasználati díjak;kötelezettségszegési eljárás;rezsicsökkentés;

- Mindenképp ráemelik a rezsibunkót az EU-ra Orbánék

A kormány bármi áron megvédi a rezsicsökkentést az Eu-tól, az pedig teljesen mindegy, hogy mit is kifogásol az európai közösség - újabb fokozatba kapcsolt a rezsikampány.

Miközben Orbán államtitkára, Fónagy János szerint az EU-nak nem a rezsicsökkentéssel van problémája, mivel ez a magyar kifejezés nem szerepel a levélben, Orbán Viktor magyar hangja szerint a magyar kormány azonban kitart a rezsicsökkentés mellett és megvédi azt. Az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok forrása egy Brüsszelből befutott levél, amelyről Giró-Szász András csak annyit mondott: valóban érkezett egy "leirat", amely érinti a rezsicsökkentést. 

"A levél igazolja a kormányzat korábbi felvetéseit, hogy számítanunk kell Brüsszel és a piaci szereplők rezsicsökkentést támadó újabb lépésére" - kommentált Giró-Szász András szerdán az MTI-nek. (Megjegyzendő, nincs ebben semmi különös, hiszen maga a miniszterelnök nevezte ellenfélnek és ellenségnek az európai közösséget.) A kormányszóvivő elmondta, a kabinet jövő kedden tárgyalja a brüsszeli levélre adandó szakmai válaszokat, de már előtte ad egy általános tájékoztatást az Európai Uniónak, amelyben egyértelműsíti, hogy a rezsicsökkentés kiemelten fontos a magyar társadalom számára és a kormány célja a közműszektor nonprofit jellegűvé alakítása.

Mint azt a Népszabadság kedden azt írta: több, a rezsicsökkentéssel összefüggő kérdésre vár választ az Európai Bizottság, amely levében érdeklődik, és ha az azokra adott válaszokat nem fogadja el, akkor kötelezettségszegési eljárás indulhat Magyarország ellen.

Az energiapiacon alkalmazott rendszerhasználati díjakkal szemben emelt kifogást még augusztusban az Európai Bizottság - mondta Fónagy János a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára az M1 Ma reggel című műsorában szerdán. Közlése szerint a brüsszeli testület szakértői a január elsejétől tartó rezsicsökkentés technikai hátterével szemben fogalmaztak meg kérdés formájában kritikát, miszerint a lakosság és a versenyszféra vállalatai nem ugyanannyit fizetnek a rendszerhasználati díjakért. Szavai szerint az EU-nak nem a rezsicsökkentéssel van problémája, mivel ez a magyar kifejezés nem szerepel a levélben.

Fónagy János szerint az oligopol pozícióban lévő multinacionális nagyvállalatok állnak a támadások hátterében, akiknek megvan a tisztes üzleti eredményük a magyarországi tevékenységükön. Kitért arra, hogy a rezsicsökkentés alaptörvénybe foglalásán még dolgoznak, a parlament a bizottsági levél hatására előbb, már október közepén tárgyalja az újabb rezsicsökkentésről szóló törvényjavaslatot. Így november elsejétől az éves szinten 20 százalékos csökkentés életbe lép, az intézkedés gazdasági háttere a 2014-es költségvetésben biztosított.

A közműszolgáltatásról szóló törvény előkészítése még tart - folytatta az államtitkár - ez az ágazati törvényeket egységes rendszerbe helyezi és kimondja, hogy Magyarországon a természetes monopóliumot képező szolgáltatások - víz, villany, gáz, távfűtés -, illetve az egyéb fontos közérdeket jelentő szolgáltatások "zömmel" állami vagy önkormányzati tulajdonba kerüljenek és ezeket a tevékenységeket nonprofit módon kell a jövőben végezni.

Ismertetése szerint ez nem azt jelenti, hogy a cégek ezután nem vállalatszerű gazdálkodást folytatnak, hanem azt, hogy a keletkező nyereségüket nem fizetik ki osztalékként, inkább a szolgáltatás működtetésére, fenntartására és fejlesztésére fordítják azt - mondta.

Gyurcsány Ferenc akciójuk végeztével elmondta, hogy a parlament vezetése kifejezetten korrekt együttműködést mutatott eleinte, "aztán valami megváltozott", mert nyolc órakor lekapcsolták a villanyt, így sötétben kellett folytatniuk az akciót.