film;regény;trilógia;Szász János;Agota Kristof;A nagy füzet;Kristály Glóbusz;Alexandra Kiadó;Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivál;

- Ismét megjelent Agota Kristof főműve

Értékes antikvár kincs volt Agota Kristof Trilógia című műve, de csak máig. Az Alexandra Kiadó jóvoltából új, igényes kiadásban vehetjük kezünkbe a magyar származású, de külföldön világhírűvé vált írónő regényét. Különös aktualitást ad a műnek, hogy nemrég került a mozikba Szász János, a Trillógia első részéből készített A nagy füzet című filmje, mely a Kristály Glóbuszt érdemelt a Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztiválon.

Agota Kristof remekművének testvérregényei éppoly szétválaszthatatlanok, mint főhősei, az ikerfiúk. Claus és Lucas gyötrelmes köteléke, összetartozása és különválása megragadó allegóriája mindazon erőknek, melyek Közép-Európa hadszínterein testvérek sokaságának fájdalmas elválását kényszerítették ki.

A gyerekeket szüleik a fenyegető háború elől nagyanyjukhoz, egy vidéki kisvárosba menekítik, ahol túlélésüket az ikrek csakis a gonoszság és a kegyetlenség iskoláját kijárva biztosíthatják.Történetük borzongató nyersességét, boldogtalanságát lenyűgözően tükrözi a regény prózanyelvének hűvös szenvtelensége, a kimért mondatok szikársága. 

A szenvedésnek ez a megrázó és kegyetlenül lélekbe markoló regénye a XX. század magyar emigráns irodalmának egyik legkiemelkedőbb műve. Agota Kristof magyar származású svájci író, aki 1956-ban családjával Svájcba emigrált. Eleinte anyanyelvén írt verseket, aztán franciára váltva színdarabokat és hangjátékokat, végül regényeket. 2011-ben, halála előtt néhány hónappal Kossuth-díjat kapott.

Október első napjaiban Magyarországon két ember fagyott meg. Egyikük fűtetlen otthonában, a másik pedig a szabd ég alatt – tudatta a Magyar Szociális Fórum szerdán. Ők az első áldozatai az őszi fagynak.