Orbán Viktor miniszterelnök régóta emlegeti a luxusadót, sőt, ő azt sem titkolta, hogy személy szerint legszívesebben egy negyedik, még magasabb áfakulcsként látná megvalósulni. Csakhogy ezt nem lehet - jelezte a miniszter. Az EU szabályai szerint valóban egy általános és legfeljebb két kedvezményes-áfakulcs lehet, vagyis a legfelső kulcs nem lehet különleges, csak néhány termékkörre kiterjedő adófajta - magyarázta a Népszavának Angyal József okleveles adószakértő.
Varga azt fejtegette, a másik lehetőség a jövedéki adó keretein belül megvalósítani. Csakhogy ez ugyanúgy uniós harmonizáció alá esik, mint az áfa - mondta Angyal József. Ha a kormány akar egy adót, így vagy úgy bevezeti, ezt mutatja az elmúlt néhány év tapasztalata - mondta viszont Ruszin Zsolt, a Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke. Varga Mihály az MTI tanúsága szerint egyértelműen kijelentette, hogy jövőre tervezik a luxusadó bevezetését. Hogy mire, arról viszont csak annyit mondott, hogy bankszámlákra nem. Korábban a nagyobb értékű autókat, ékszereket emlegették a luxusadó tárgyaként. Ha ilyesfajta körre kell gondolni, a várható bevétel nem haladhatja meg a 10 milliárdos nagyságrendet, márpedig az adó beszedésének költsége is hasonló összegű lenne, vagyis ez az új közteher értelmetlennek látszik - mondta Angyal József, aki azt is megjegyezte, a jelenlegi kormánytöbbség egyik első intézkedése volt az előző ciklusban elfogadott, nagyon hasonló - gépkocsikra, hajókra, műtárgyakra kivetett - közteher eltörlése.
A kisebb vállalkozások egyszerűsített adózási formái közül az eva, a kata és a kiva is megmarad 2014-ben - mondta Varga, mivel a két új formába jóval kevesebben léptek be idén, mint a kormány tervezte. A kata népszerűsége alighanem nőni fog - jósolta Ruszin Zsolt, hiszen aki egy katás cégben kültag, jövőre akárhány másikban az lehet úgy, hogy az adókötelezettség évi 300 ezer forint 6 millió forint árbevételre. Ez pedig igen kedvező kulcs.
Az adórendszert a rengeteg különadó, kivétel, szektorális, sávos és szinte egyedi megkülönböztetés már jelentősen szétzilálta, jó lenne, ha legalább nem egyéni indítványokkal módosítanák a zárószavazás előtt az adótörvényeket, és azokat utána nem módosítanák egy ideig - fűzte hozzá Ruszin.