nyomozás;Gőgös Zoltán;Budai Gyula;földpályázat;

Már a nyomozó hatóság is vizsgálódik egy újabb földmutyiügyben FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Rés támadt a zárt rendszeren

Összesen mintegy 15-16 ezer hektár termőföld után, több mint egymilliárd forintos földalapú támogatást akart igényelni több tucat olyan vállalkozás, illetve magánszemély, amelyek, illetve akik sosem foglalkoztak mezőgazdasággal.  A Fővárosi Főügyészség már elrendelte ebben az ügyben a nyomozást.

Mintegy 70 cég - jogosulatlanul - több mint egymilliárd forint uniós földalapú támogatás igénylését tervezte, erről Gőgös Zoltán, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista alelnöke számolt be a Népszavának. A szakpolitikus elmondta, hogy elsősorban három csoport igyekezett besöpörni ezt a jelentős összeget. A támogatást összességében több száz helyszínen 15-16 ezer hektár termőföld után igényelték volna.Az egyik érdekcsoport Vas megyében - Sárvár és Szombathely környékén - tevékenykedett. Egy másik, budapesti illetőségű kft. állítólagos vezetője Kalocsán a 90 éves édesanyja nyugdíjából él, és a cég székhelye pedig a VI., Podmaniczky utca 57. szám alatt található, ahol rajta kívül még ezernél több vállalkozást is bejelentettek.

Gőgös Zoltán érdekesnek találta, hogy ebben a rendszerben egy sárvári fideszes képviselő cége is felbukkant. Igaz, egyelőre ennél több politikai szálat nem találtam, bár az egyik céghálót működtető személy édesapja az MVH jelenlegi elnökének volt korábban Bábolnán a főnöke - fűzte hozzá a szocialista szakpolitikus. Ezek az érdekcsoportok olyan földekre igényeltek támogatást, amelyekre valamilyen okból a gazdák nem kértek támogatást. Ezt azonban csak úgy tehették meg, ha az uniós támogatásokat összefogó kifizetési ügynökség, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) magas szintű belső köreiből kiszivárogtatták ezeket az adatokat, hiszen ezekről a földekről csak nekik vannak pontos kimutatásaik - jegyezte meg az MSZP szakpolitikusa.

Tavaly volt már egy sikeres próbaigénylés, amikor egy sárvári cég, amelyeik nem foglalkozott mezőgazdasággal, 20 millió forint uniós földalapú támogatást vett föl. Gőgös Zoltán a Népszavának megemlítette, hogy egy harmadik, magánszemélyekből álló csoport - talán "fülest" kapva - júliusban visszalépett a júniusban beadott támogatási igénylésétől.
A megyék egy részében a VM-hez fordultak a helyi szakemberek, míg máshol attól tartva, hogy esetleg a saját felettese is érintett az ügyben, ezért augusztus elején engem kerestek meg, és ezt követően ástam bele magam ebbe az ügybe" - közölte Gőgös Zoltán. A szakpolitikus elmondta, egyes megyék földhivatalaiban, mint országgyűlési képviselő megkapta a kért adatokat, de előfordult, hogy nem sikerült hozzájutnia hozzájuk.
Budai Gyula a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára a Népszavát arról tájékoztatta, hogy a Fővárosi Főügyészség költségvetési csalás, illetve hivatali visszaélés alapos gyanúja miatt indított nyomozást az ügyben. Az uniós források esetében jöhet szóba a költségvetési csalás - tette hozzá az államtitkár. (Információink szerint ezek a bűncselekmények akár több éves letöltendő elzárást jelenthetnek az elkövetőknek.) Azt egyébként az államtitkár sem cáfolta, hogy belső információk szivároghattak ki.


Sajnálom, hogy Gőgös Zoltán tényeket, neveket is mondott, mert ezzel nehezíti a nyomozást, hiszen mi idén február óta 24 cégről és 400 milliós támogatási igényről tudunk ilyen információkat, de éppen azért nem hoztuk nyilvánosságra, hogy az érintettek ne tüntethessenek el bizonyítékokat - hangsúlyozta Budai Gyula. Az államtitkár korábban azt nyilatkozta, hogy semmiféle kár nem érte az államot, sem az uniót. Gőgös Zoltán erre úgy reagált, hogy a tavalyi "próbaigénylés" 20 millióját kifizették, azaz ez is kár. A szakpolitikus azt is furcsállotta, hogyan figyelhette februártól a gyanús cégeket a VM, amikor egy részük május elején alakult és június közepén adták be az igénylésüket. A VM államtitkár kijelentéseiből pedig az következik, hogy nem ismernek minden érdekcsoportot, hiszen csak 24 cégről tudnak. A szocialista szakpolitikus megemlítette, ehhez hasonló eset az elmúlt tíz évben, amióta Magyarország az unió tagja, még nem fordult elő.
Ha a VM már megtett6e a feljelentést, akkor nekem ezzel már nincs dolgom, de szívesen átadom a rendelkezésemre álló információkat, hátha van közöttük olyan adat, ami újdonság lesz a számukra" - mondta Gőgös Zoltán.
Lapunk érdeklődésére megtudtuk az érintett ügyészi szervtől: "ebben az ügyben valóban érkezett feljelentés a Fővárosi Főügyészségre, amelynek elbírálása jelenleg folyamatban van.

Több információ az üggyel kapcsolatban egyelőre nem adható, a továbbiakban az ügy fejleményéről - amennyiben az az eljárás érdekire figyelemmel, a nyilvánossággal közölhető lesz - tájékoztatást adunk - írta a nyomozóhatóság.

Közvetlen állami fenntartásba kerülne a budapesti Pető Intézet egy, az emberi erőforrások minisztere által támogatott javaslat szerint, így működtetését a kormány garantálná - erről Maruzsa Zoltán felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár beszélt csütörtökön egy müncheni világkongresszuson.