igazságszolgáltatás;bírák;Szabó Zoltán;Hunvald-ügy;

- Szabó: megszűnt a független igazságszolgáltatás

Noha a bírák többsége még befolyásmenetesen ítélkezik, az igazságszolgáltatás egészének függetlenségében már nem lehet bízni, hiszen az intézményes garanciákat felszámolta a Fidesz - mondta lapunknak Szabó Zoltán. Az MSZP volt parlamenti képviselője úgy látja, továbbra sem szűntek meg Magyarországon a koncepciós eljárások. Ha van egy ügy, amiért nem tudják elítélni, elővesznek egy másikat, amiben bűnösnek találhatják - mondta arra utalva, hogy csütörtökön a Szegedi Ítélőtábla a Hunvald-ügyben megváltoztatta az elsőfokú ítéletet. 

Szabó hivatali visszaélés miatt kapott fél év felfüggesztett szabadságvesztést, amiért szabálytalanul parkoló autójáról a kerületi jegyzővel levetette a kerékbilincset. Ebben a táblabíróság felmentette, viszont elmarasztalták azért, mert az önkormányzat mobiltelefont adott neki és fizette a számláját. Csütörtökön már nem fél, hanem egy évre ítélték. Szabó megjegyezte: nem letöltendő börtönre ítélték - ahogy a kormánypárti lapok írták -, hanem felfüggesztett szabadságvesztésre, de ez sem jogerős.

Ami a telefonhasználatot illeti, Szabó azt mondta, nem igaz, hogy az jogalap nélküli volt. Mint Erzsébetváros korábbi polgármestere és akkor még a kerület egyik parlamenti képviselője, Hunvald György polgármester utasítására kapta a készüléket. Az utasítás nyilvános volt, semmit sem akartak eltitkolni, sőt a juttatás szerepelt az önkormányzat költségvetésében és a testület által elfogadott zárszámadásban is - jegyezte meg. Tehát a fideszes képviselők is tudtak róla, de annak idején nem kifogásolták - fűzte hozzá.

Szabó az elsőfokú ítélet után a Népszavának adott interjúban arról is beszélt: a Fidesznek és Orbán Viktornak is volt törleszteni valója vele szemben, ezért is érzi koncepciósnak a büntetőeljárást. Emlékeztetett: 16 éven keresztül volt országgyűlési képviselő és a leghevesebb szócsatáit a Fidesszel vívta. A 2009 nyarától 2010 tavaszáig tartó sajtótájékoztató-sorozatával sem szerzett jó pontot a mai kormánypártoknál - fogalmazott, hozzátéve: 2005-ben, az Orbán-család vagyonosodását vizsgáló bizottságnak is tagja volt.

Nem indul nyomozás a kémügy kapcsán nyilvánvaló államtitoksértés miatt - az ügyészség azzal utasította el a kémper vádlottját védő ügyvéd feljelentését, hogy a titokgazda, az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) főigazgatója nem kíván feljelentést tenni az ügyben. Holott Galambos Lajos volt NBH-főigazgató védője szerint egyértelmű, hogy a jobboldali sajtóhoz és Fideszhez minősített adatok szivárogtak ki. Emiatt is okafogyottnak tartja a 2041-ig szóló titkosítás fenntartását, de az AH-főigazgató ezt is máshogy látja.