A hirtelen felindulást a Népszava által megkérdezett Józsa István érthetetlennek tartja, ugyanis a szocialista frakcióvezető-helyettes emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság részéről nem történt más, minthogy két hónappal ezelőtt (!) a bizottság általános jelleggel, tehát nem közvetlenül Magyarországnak címezve, kiadott egy állásfoglalást.
Ebben Brüsszel kijelentette, hogy továbbra is ragaszkodni fognak a hatósági árszabályozás fokozatos kivezetéséhez. Ennek érdekében az uniós szervezet a piaci alapú kereskedelmi árak létrejöttét szorgalmazza, és ennek részeként szabálysértési eljárásokat indít mindazon államok ellen, amelyek az EU-törvényekkel ellentétes árszabályozást alkalmaznak. Ezt az intelmet vette magára a Fidesz-kormányzat, amely tisztában van azzal, hogy ezúttal is az uniós fő csapásiránnyal ellentétesen cselekszik, amikor a közszolgáltatások tarifáit - állami beavatkozással, vagyis a piaci alapú kereskedelmi árak figyelmen kívül hagyásával - több lépcsőben mérsékli.
Rogán Antal által meg nem nevezettek - feltehetően a hazai energiaszolgáltató "lobbi" - álláspontja szerint "2013 elején megpróbálták elszabotálni a rezsicsökkentés végrehajtását". Ezt azonban a parlamenti kétharmad nem hagyta, és "meghozta a szükséges jogszabály-módosításokat, mely következtében a rezsicsökkentés sikeresen megvalósult" - a fideszes frakcióvezető megfogalmazása szerint. Ám "akiket kiraktunk az ajtón, azok most megpróbálnak visszajönni az ablakon. Ennek a módja pedig az Európai Bizottság."
Ugyanis Rogán Antal olvasatában "egyre nyilvánvalóbb, hogy az Európai Bizottság célkeresztjébe került a rezsicsökkentés. A kormánynak válaszolnia kell a bizottság megkeresésére, és meg kell tennie azokat a határozott lépéseket, melyekkel kormányközi viszonylatban meg tudja védeni a rezsicsökkentést." Ezért éri szükségesnek a Fidesz, hogy a magyar Országgyűlés határozott választ adjon az Európai Bizottság megkeresésére, és védje meg a rezsicsökkentést.
A kormány szerdán dönt a bizottságnak küldendő válaszról, ezért úgy tervezik, hogy a jövő héten lenne a nyilatkozat általános és részletes vitája, és október 21-én fogadhatja azt el a Ház. Új motívum a rezsicsökkentést megvédő harcban, hogy kimondaná a tervezett a nyilatkozat: "felelősség terheli azokat a politikai vezetőket, akik 2002 és 2010 között ehhez a nevüket adták és engedték, hogy gátlástalanul emelkedjenek az energiaárak."
Erről a Józsa István elmondta, hogy Rogán Antal szavai mindenáron az ellenségkép sötétre festését szolgálják. El akarják terelni a figyelmet például az olyan kormányzati cselekedetekről, mint amilyen az E.On földázüzletágának az államosítása volt, a piaci érték háromszorosáért.