Svájc;szökés;ároktői banda;

- Hazahozzák Svájcból az ároktői banda szökött tagjait

Az "ároktői banda" ügyében a svájci hatóság 2013. október 11-én, pénteken délután közölte, hogy mivel a keresett személyek hozzájárultak az egyszerűsített kiadatáshoz, nem kell kiadatási kérelmet előterjeszteni, hanem az Interpol elkezdheti megszervezni a Magyarországra hozatalukat - tájékoztatta lapunkat a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. Azt még ugyan nem tudni, pontosan mikorra hozhatják őket haza, ügyükben azonban október 21-én lesz a következő tárgyalási nap. Szakértők szerint ezek szerint nem kell tartani attól, hogy nélkülük kell lefolytatni a tárgyalást, akkorra már Magyarországon lehetnek.

Korábban a Hír 24 számolt be arról, hogy a múlt szerdán Svájcban elfogott Rostás Elemér és fia, Henrik beleegyeztek a kiadatásba, emiatt nem fog hónapokig elhúzódni az eljárás.

Mint arról lapunk beszámolt, a 2008-2009 között tucatnyi idős embert megtámadó és kirabló, két ember halálát is okozó ároktői banda két tagja még két hete szökött meg a házi őrizetből. Lejárt ugyanis a négy éves előzetes letartóztatásuk, ezért az előzetes letartóztatásból el kellett engednie őket a bíróságnak. 

Folco Galli, a svájci főügyészség szóvivője korábban közölte, ha a két férfi "nem emel kifogást" az egyszerűsített kiadatása ellen, akkor gyorsan megindítható az eljárás, ám ha mégis, hosszabb eljárásra kell számítani. (Amit az is nehezít, hogy nem uniós partner országról van szó.) A kiadatásban eljáró Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak az elfogástól számítva 18 napig van lehetősége (ez még 40 nappal meghosszabbítható) kérvényezni a kiadatást, ám a svájci igazságügyi minisztériumot nem köti határidő a teljesítésére.

A szökött vádlottak dönthettek volna amellett, hogy inkább a svájci hatóságok vendégszeretetét élvezik. Emellett Magyar Gábor ügyvéd szerint a logika is emellett szólt volna, hiszen a svájci fogva tartás körülményei sokkal kedvezőbbek a hazaiaknál. Ám ezzel jelentősen elhúzhatták volna a kiadatást, és ezt a késlekedést a magyar bíróság nem enyhítő körülményként értékelte volna, hanem az ügy hátráltatásaként. Ami biztosra vehető: a bíróság a hazahozatalt követően szinte azonnal elrendeli majd előzetes letartóztatásukat, és bár szakértők szerint nincs kiforrott gyakorlat hasonló helyzetekre, házi őrizetbe már nem kerülnek, hiszen a szökéssel már durván megsértették annak szabályait. Ezen nem változtat az sem, hogy négy évet már előzetesben töltöttek.

Az LMP úgy látja, "folytatódik az állam foglyul ejtése" azzal a törvényjavaslattal, amely szerint a jövőben a közérdekből nemzetstratégiai jelentőségűvé minősített összefonódáshoz (fúzióhoz) nem kellene megkérni a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyét.