szennyvíz;veszélyes hulladék;Cséry-telep;Wohner Zsolt;

2013-10-15 20:19:00

Felfelé bukott a szennyvíztemető vezére - Képek!

Máris komoly beosztásba került az illegális szennyvíztárolást végző önkormányzati cég éléről elmozdított Wohner Zsolt - mégpedig a Fővárosi Vízművekhez, ugyanakkora fizetésért. Az általa az elmúlt hetekig irányított Cséry-telepen három év alatt csaknem 9000 tonna veszélyes anyagot temethettek a föld alá, és az MSZP szerint nem zárható ki, hogy ezek szépített számok. A teljes kármentesítés milliárdokba kerülhet, de megnyugtatná a XVIII. kerületieket, ha ez megkezdődne. A képgalériát itt tekintheti meg! Forrás: MSZP

Alsó hangon is csaknem 9000 tonna veszélyes hulladék került a Cséry-telepen a föld alá az elmúlt három évben - derült ki a telepet kezelő Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. (FTSZV) egyik belső felméréséből, amely szerint 2011-ben 2150 tonna, tavaly már 3668 tonna, és idén csak az első félévben már 2418 tonna - összesen 8236 - veszélyes szennyező anyagot áshatott el a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő cég. Ezt a fővárosi városfejlesztési és környezetvédelmi bizottság elnökének, Szaniszló Sándornak a kérdésére árulta el tegnap György István városüzemeltetésért felelős polgármester-helyettes. Ám Szaniszló meggyőződése szerint így is kozmetikázott számsorról lehet szó, mivel ez csak a papíron a telepre érkező anyagokat mutatja - arról pedig nincs hivatalos közlés, hogy a Cséry-telepen kívül milyen lerakóhelyekkel áll még kapcsolatban a cég. Az elnök az ülésen is hangsúlyozta, szerinte már most látni, hogy a belső mérlegeket valaki meghamisította, így nem tudni, ténylegesen mekkora szennyezettségről van szó.

Bár a bizottság ülésére a telepen a szennyezettséget vizsgáló Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség vezetőit is meghívták, Szaniszló meglepetésére előre jelezték, hogy nem kívánnak rajta részt venni. Emlékezetes, a felügyelőség szeptember 25-i helyszíni szemléjén hat mintát vett a föld - többnyire olajos fekete - anyagából, és közülük ötről derült ki, hogy veszélyes hulladéknak minősül. (Ekkor zárták le ideiglenesen a telepet, és megtiltották a telepen a hulladékgazdálkodási tevékenységet is, és maximális összegű, 200 ezer forintos bírságot róttak ki az FTSZV Kft.-re.) Ám a talajvízből, vagy a környék fúrt kútjaiból nem vettek mintát - miközben 20-25 ezren használhatnak ilyen kutakat a kerületben -, vagyis csak a szennyezés egészen kis részével találkoztak. A telepről mindössze 500 köbméter földet elemeztek.

Kiderült ugyanakkor György Istvántól egy újabb érdekesség: noha Tarlós István az illegális iszaptemetőről szóló első hírek után az akkori közlés szerint "azonnali hatállyal" felmentette az FTSZV ügyvezetőjét, Wohner Zsoltot, a főpolgármester helyettese elismerte: nem csak, hogy a távozás közös megegyezéssel történt, hanem Wohner már új állást is kapott. Mégpedig a Fővárosi Vízműveknél mérnökként, havi 600 ezer forintos fizetéssel - amekkora az FTSZV-nél is járt az amúgy már az első Orbán-kormány alatt környezetvédelmi helyettes államtitkárként dolgozó Wohnernek. György István viszont fontosnak tartotta megemlíteni, hogy ugyan külön pénzt nem kapott, de megkapta a távozásáig járó béren felüli juttatásokat. "Ennyit a hitelességről" - kommentálta lapunknak az eljárást Szaniszló Sándor. Kérdésünkre, hogy egy jelenleg is rendőrségi eljárás alatt álló cég vezetőjének szakértelmét miért indokolt a városvezetésnek igénybe venni, annyit mondott, ennek megválaszolását a Népszava olvasóira bízza.

Szaniszló szerint egyébként a városvezetés "barátkozik" azzal a szocialista felvetéssel, hogy véglegesen be kéne zárni a Cséry-telepet, hogy már semmilyen hulladékkezelés ne folytatódjon ott, pusztán a rehabilitáció, a terület kármentesítése. Ugyan ez hónapokig tarthat, és akár 4-5 milliárd forintba is kerülhet, a XVIII. kerületieket már az is megnyugtatná, hogy legalább elkezdődött a helyreállítás.