könyvtár;rabbi;kötet;folyóirat;Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem;Lelio della Torre;

Lőttek a Talmudra

Kétszázezer kötetet, százötvenezer folyóiratot és periodikát is tartalmaz az országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem könyvtára. A felbecsülhetetlen értékű állomány egy része helyhiány miatt tároló termekben, ládákban áll. Hozzákezdtek a feldolgozásukhoz, katalogizálásukhoz. Ha végeznek a munkával, a könyvtár alkalmassá válik majd egy magyarországi, zsidó vonatkozású, teljes és egységes adatbázis létrehozására. További képeket itt talál!

Bölcsészkörökben bizonyos ideje már hallani lehetett arról, hogy van Magyarországon egy olyan könyvtár, ami nagyon értékes, de pontosan nem tud senki semmi biztosat róla. Azt is hallani lehetett, hogy az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem Könyvtáráról van szó. Körülbelül 200 ezer kötet, 150 ezer folyóirat és periodika van az állományban.

Helyhiány miatt tároló termekben, ládákban áll a kötetek, folyóiratok egy része. Az egész állomány különböző okokból még nem is került teljes feldolgozásra. A hozzáférhető és feldolgozott anyagból szolgálják ki a könyvtárosok a tanárokat, diákokat,kutatókat.

Az 1877-ben alapított könyvtár magja az akkor megvásárolt Lelio della Torre padovai rabbi és professzor könyvhagyatéka volt. A későbbiekben újabb hagyatékokkal gyarapodott, számottevő beszerzések is történtek és a könyvtár fontos hebraika-judaika gyűjteménnyé vált. A második világháborúban a könyvtár nagy károkat szenvedett, majd sokáig vegetált csak.

A Jachad (Együtt) Magyarország Közhasznú Egyesület az Egyetem könyvtári állományának feldolgozása közben sok értéket találtak. Ráleltek például egy 1842-ből származó, német nyelvű Talmudra, amiből csak még egy példányról tudnak a világban, amit a Washingtoni Kongresszusi Könyvtár őriz. De egy olyan Talmud-kötetet is találtak, amelyikre valószínűleg célba lőttek, hiszen golyónyomok éktelenítik.

Nagy János Ádám, az állomány feldolgozását végzők vezetője szerint hagyományos katalogizálási módszerrel 3 év alatt, 20 ember dolgozhatná fel ezt a hatalmas állományt. Modern informatikai módszerekkel húszan egy év alatt is meg tudják csinálni.

A feldolgozás első üteme körülbelül 100 millió forintba kerül. Ekkora összegből fel lehet mérni, hogy mi is található a könyvtárban. 150 millió pedig szükséges ahhoz, hogy amikor már biztosan látható, mi milyen állapotban van, mire kell különös gondot fordítani, akkor elvégezzék a restaurációs munkákat.

Fél éve, hatan-heten végzik a feltárást. Készen vannak 150 ezer folyóirat, aprónyomtatvány felmérésével. Pályáznak többfelé. Remélik a Miniszterelnökség támogatását.

A feldolgozott könyvtári állomány alkalmassá válik majd egy magyarországi zsidó vonatkozású, teljes és egységes adatbázis létrehozására, együttműködve több kutatóhellyel, csoporttal és minden olyan könyvtárral, gyűjteménnyel, melynek hebraika-judaika anyaga van.