- Amikor ez év június 5-én kinevezték főtitkárnak, sejtette, mi vár Önre? Ugyanis a szóbeszéd alapján nagyon nagy lehetett a gond…
- Tudtam, hogy rossz a helyzet, de azt nem is sejtettem, hogy akkora a gond, mint ami fogadott. Az új elnökség azonban nekilátott a feladatoknak, és mára már szinte minden megoldódott. A belépésünkkor tapasztalt 72 millió forintos tartozás az általunk is elismert ötmillióra körülire csökkent. Szervezeti felépítésében is működőképessé vált a szövetség, megoldódott az egy ideje húzódó NAV-ügy. Mondhatni, a nyugodt előrelépéshez szükséges gazdasági háttér már majdnem teljesen kialakult.
- A szakmai fejlődés érdekében váltottak edzőket a különböző korosztályos válogatottak mellett?
- Amikor elfoglaltam a főtitkári pozíciót, az elnökségi döntés alapján mind az ifiknél, mind a serdülőknél edzőváltásra került sor. Noha a korábbi trénerek munkáit nem szeretnénk kisebbíteni, az utolsó edzőtáborozást már az új stáb irányította. Az azt követő Európa-bajnokságon újra lett aranyérmesünk, mégpedig a Lakatos, Szudi duó, azaz azonnal az eredmények is láthatóvá váltak.
- Erre most mondhatná azt bárki, ez igaz, de a felnőttek kontinensviadalán a futottak még kategóriáig jutottak el a magyarok…
- Bocsánat, de ezt abszolút nem így gondolom. Tény, elmaradt az éremszerzés, de például igenis meg kell becsülnünk az elmúlt időszak nehézségei, Tóth Krisztina visszavonulása és Póta Georgina sérülése miatt a megszerzett ötödik helyünket. Főleg úgy, hogy például Téglás Péter kapitány a nehéz időkben a fizetésének halasztott fizetése mellett is kitartott a csapata mellett, dolgoztak, elvégezték a szükséges munkát. Természetesen nem tagadom, mi is jobbat vártunk, és a játékosok maguk is csalódtak, ám sajnos ilyen kínai hullámnak nem tudtak ellenállni. Meglepő Európa-bajnokság az, ahol a legjobb nyolc közé hét kínai jut be különböző országok játékosaként, habár ha így van, akkor őket kell legyőzni. A fiúk pedig visszakerültek a legjobbak közé. A sportágunk fejlesztése, a kialakulóban lévő nyugodt háttér meghozza majd a gyümölcsét, a lehetőség adott a fejlődésre, de azzal mindenkinek tisztában kell lennie, hogy az eredményekhez idő kell.
- Nem lenne egyszerűbb, ha mi is igazolnánk néhány kínait?
- Nem. Számunkra a fontos stratégia, hogy magyar fiatalokból, magyar tehetségekből neveljünk ki klasszisokat. Eszünkbe sem jut, még ha gyorsabban jönnének is az eredmények, hogy a világranglistán "közepes" kínaival erősítsünk. Nem beszélve arról, hogy ha ezt tennénk, akkor éppen a feltörekvő tehetségeink előtt zárnánk be a lehetőségek kapuját.
- Nemrégiben beszéltem Klampár Tiborral, aki nagyon örült annak, hogy a mostani vezetésnek szüksége van a tapasztalatára. Gergely Gábor és Jónyer István is számíthat hasonló lehetőségre?
- Nagyon fontos, hogy azokat megbecsüljük, akik rengeteget tettek ezért a sportágért. A három világbajnokunkra igenis minden szinten oda kell figyelnünk. Szívesen dolgoznak a sportágért, és mi abszolút nyitottak vagyunk feléjük.
- A sportág jelenlegi vezetésének mi a legfontosabb célja?
- Az utánpótlás lényeges mennyiségi felfejlesztése, majd minőségi javítása. A 2016-os riói olimpia még messze van, de nem annyira, hogy ne tudnánk, mennyire nehéz lesz rá kvótát szerezni. Három évünk van arra, hogy felépítsünk olyan játékosokat, akik eséllyel pályázhatnak a riói részvételre. Éppen ezért a kiemelt edzői programba is beépítettük ennek fontosságát.