Bár közeledés volt tapasztalható a CDU/CSU és a környezetvédők között, Claudia Roth, a Zöldek távozó elnöke szerdán jelentette be, bizonyos kérdésekben olyan távoliak maradtak az álláspontok, hogy nem lesz "fekete-zöld" koalíció. Érdekes módon a sikertelen egyeztetéseket követően mindkét fél körbeudvarolta egymást. Hermann Gröhe, a CDU és Alexander Dobrindt, a CSU főtitkára is azt hangoztatták, mennyire tárgyilagos és békés megbeszéléseken vannak túl. Még utóbbi is ódzkodott mindenfajta bírálattól, pedig a Zöldekkel folytatott két tárgyalás előtt nem győzte hangsúlyozni, mennyire nem óhajtja a konzervatívok és környezetvédők koalícióját. Sőt, Dobrindt némi önkritikát is gyakorolt, mert - mint fogalmazott -, a tárgyalások sokkal komolyabbak voltak annál, mint amit eredetileg sejtettek. A két főtitkár egyetértett abban, hogy a pártok között nem merültek fel áthidalhatatlan problémák. Cem Özdemir, a Zöldek társelnöke arra utalt, mindkét párt nagy utat tett meg, hogy ennyire közel kerültek az álláspontok.
A megkérdezettek kétharmada, 62 százalék számít arra, hogy nagykoalíció alakul Németországban, de csak minden harmadik megkérdezett (32 százalék) szeretné az CDU/CSU és az SPD szövetségét - derült ki az Insa ügynökség felméréséből, amelyet a Bild napilap jelentetett meg. A CDU választóinak 54 százaléka támogatná a nagykoalíciót, a szociáldemokratáké tábora azonban már jóval kritikusabb lenne egy konzervatív-baloldali szövetséggel szemben: 42 százalékuk támogatná. A felmérést október 11. és 14. között készítették.
A jelenlévő újságírók beszámoltak arról, hogy még nevetés is kihallatszott a berlini tárgyalóteremből, a hangulat tehát gyökeresen más lehetett, mint előző éjjel, a CDU és az SPD tárgyalásain, amikor meglehetősen heves vita zaja szűrődött ki.
Hogy a CDU és a Zöldek közeledése lehetővé tehet-e egy esetleges koalíciót 2017-ben, erről még nagyon korai beszélni. Még úgy is, hogy Hessenben Volker Bouffier CDU-s tartományi vezető a környezetvédőkkel akar kormányozni. Szövetségi szinten azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy 2017-ben már nem Angela Merkel lesz a CDU kancellárjelöltje, ami ki tudja, milyen hatással lesz a párt népszerűségére. De elképzelhető, hogy a két párt között már most egyfajta együttműködés alakulhat ki. Erre utalhatott Özdemir azzal a kijelentésével, mely szerint egyetértettek abban, hogy a Bundestagnak olyan javaslatokat is el kell fogadnia, amelyek teljesen mindegy, mely párttól érkeztek, ha a társadalom érdekeit szolgálják. Elvileg még az sem teljesen kizárt, hogy ha zsákutcába jutnak a nagykoalíciós tárgyalások, akkor a Zöldek kormányon kívülről támogatják Angela Merkel kabinetjét. Erre azonban azért csekély az esély, mert a kancellár többször hangoztatta, stabil kormányt akar.
Jelenleg tehát a nagykoalícióra a legnagyobb az esély. A Zöldek kiválása azért kellemetlen a CDU számára, mert így egy fontos zsarolási potenciálját vesztette el. Más szóval nagyobb engedményeket kell adnia a szociáldemokratáknak az esetleges koalíciós egyezkedések során. A két párt képviselői csütörtökön újra, immár harmadik alkalommal is tárgyalóasztalhoz ülnek. A megbeszélések két fő témája a minimálbér, valamint az adóreform lesz. Az SPD azt hangoztatja, igazságosabb közteherviselést képzel el, melynek keretében fel kellene emelni a legtehetősebbeket sújtó legmagasabb adókulcsot.
Felmerülhet azonban egy másik fontos téma is. Mind az SPD-nél, mind a Zöldeknél nagy felháborodást keltett, hogy a BMW részvényesei, Johanna Quandt és két gyermeke összesen 690 ezer eurót utaltak át a CDU számlájára. A két baloldali párt ezért azt követeli, olyan törvényt fogadjanak el, amely szerint egy személy egy év alatt csak százezer euróval segíthet egy pártot.