USA;Washington;államcsőd;

2013-10-17 15:09:00

Apokalipszis egy időre elhalasztva

Újranyithatták több mint két hét elteltével a kormányzati intézményeket az Egyesült Államokban. Több mint 350 ezer szövetségi alkalmazott csütörtökön újra felvehette a munkát. Barack Obama helyi idő szerint éjjel fél egykor írta alá a szenátusban kidolgozott megállapodást, amelyet a kongresszus mindkét háza megszavazott. A republikánusok kénytelenek voltak bedobni a törülközőt, mivel nem akarták vállalni, hogy fizetésképtelenségbe taszítsák a washingtoni kormányzatot.

A szenátus elsöprő többséggel - 81 igen, 18 nem szavazattal hagyta jóvá a szenátus demokrata többségi és republikánus kisebbségi vezetője, Harry Reid és Mitch McConnell által elfogadott kétpárti egyezséget. Néhány órával később a republikánus képviselőházban is szavazásra bocsátották a kérdést, s 285 igen, 144 nem szavazattal rábólintottak a szenátus tervére. Ezt követően már csak az elnöki aláírás maradt hátra, s az Egyesült Államok elkerülte a legrosszabbat, a fizetésképtelenséget, csütörtök reggeltől pedig újraindulhatott az élet a szövetségi intézményekben. Obama elnök már a szenátusi szavazás után köszönetet mondott a megegyezésért, s reményét fejezte ki, hogy legközelebb "nem a 11. órában" jut  megállapodásra a kongresszus.

Reid és McConnell alkuja értelmében a washingtoni kormányzat finanszírozása január 15-ig megoldott, a szövetségi adósságplafon megemelését február 7-ig engedélyezték, további manőverezési lehetőségre is feljogosítva a pénzügyminisztériumot. A demokraták és a republikánusok közös szakértői bizottságot állítanak fel, amelynek december 13-ig megállapodásra kellene jutni a 2014-es évre szóló költségvetésről. A bizottságtól azt várják, hogy nem átmeneti, hanem végre hosszabb távú egyezségre jutnak, hogy ne folytatódjon a jelenleg folyó játék, néhány hónaponként átmeneti megállapodásokkal tudják finanszírozni a világ első szuperhatalmának államgépezetét.

Ezt a megállapodást hetekkel ezelőtt is tető alá lehetett volna hozni, ha a képviselőház legkonzervatívabb, teapárti csoportja nem áll útjában a kompromisszumos megegyezésnek. Hiába próbálták lebeszélni a rebelliseket a mérsékelt republikánusok, a teadélután mozgalomhoz tartozó honatyák eltökélték, hogy a költségvetéssel zsarolva elgáncsolják Obama egészségügyi reformját, amelynek számos rendelkezése október 1-től lépett életbe.

A teapárti hadművelet teljes kudarcot vallott, a szerda este elfogadott megállapodásba végül egy viszonylag jelentéktelen kitétel került az Obamacare néven emlegetett reformmal kapcsolatban (az egészségbiztosítási csalások elkerüléséről). A képviselőház végül hajlandó volt átlépni saját szabályait - általában csak olyan határozattervezetet bocsánatanak szavazásra, amely élvezi a (jelenleg republikánus) többség támogatását. A republikánus honatyák közül csak 87-en voksoltak a megállapodásra, a többiek nemmel szavaztak. A demokraták 198 igen szavazatával azonban ez bőven elég volt a kétpárti alku elfogadtatásához.

A hetek óta tartó huzavona megrengette a republikánus házelnök, John Boehner tekintélyét is. A házelnök nem tudta kordában tartani a frakciót, s többször is hiábavalóan próbálta összeszedni a szükséges szavazatokat. "Jó harcot vívtunk, de végül nem nyertünk" - összegezte   a házelnök, aki egyébként Ohio állam egyik képviselője, a helyzetet egy cincinnati rádióállomásnak. A New York Times szerint Boehner a frakciónak azt mondta, ne csüggedjenek, s gondolkozzanak el azon, hogyan tudnának jobban, "egy csapatként" dolgozni. Felmérések szerint a Republikánus Párt népszerűségét jelentősen megtépázta a kongresszusi csatározás, inkább őket hibáztatta a közvélemény a válságért. A Pew kutatóintézet szerdán közzétett felmérése szerint a Tea Pártról a közvélemény 49 százalékának negatív a véleménye, s csak 30 százalék tekint rájuk pozitívan. Még a republikánus szavazók között drámaian visszaesett a megítélésük.

Többszázrezren álltak munkába
Többszázezer szövetségi alkalmazott tegnap ismét munkába állt, az egyezség értelmében a fizetésüket visszamenőleg megkapják. Kinyitott valamennyi nemzeti park, újra látogathatók a múzeumok. Washington DC számára külön kedvezményt hagytak jóvá, ha január 15-ig nem is egyeznek meg a finanszírozásról, a fővárosi intézmények szeptemberig nyitva maradhatnak.

Elemzők szerint a csütörtökre virradóra életbe lépett egyezség csak ideig-óráig jelent megoldást. A brit Financial Times a Standard & Poor elemzését idézte: "A vásárlói bizalomra nagymértékben rányomja bélyegét, hogy a politikusok képtelenek valamivéle hosszútávú egyezségre jutni. Különösen a kényszerszabadságra küldött szövetségi alkalmazottak bizonytalanodtak el. Ha pedig az emberek attól tartanak, hogy folytatódik a katasztrófapolitizálás, s újabb lezárások fenyegethetnek, a vásárlók félnek majd kinyitni a csekkönyvüket. Ez pedig azt jelenti, újabb "humbug" ünnepi szezon fenyeget."