demonstráció;szegénység;Demokratikus Koalíció;szegénységellenes világnap;

2013-10-18 07:08:00

"Legalább néha legyen mit enni"

Tegnap volt a szegénység elleni küzdelem világnapja, ebből az alkalomból civil szervezetek, és több politikai párt is demonstrációt, élelmiszer osztást szervezetett. A lapunk által megkérdezett, élelmiszercsomagra váró rászorulók reménytelennek látják a jövőt.

A krumpli elfogyott, körülbelül 30 perc múlva érkezik a következő szállítás. A Blaha Lujza téri szökőkút mellett ácsorgó tömegnek mondta ezt a Demokratikus Koalíció egyik aktivistája. Legalább 150-en várakoztak türelmesen a teherautó előtt azért, hogy 5 kiló krumplit, és lisztet kapjanak. A szegénység elleni küzdelem világnapján több szervezet és politikai párt élelmiszerrel, ruhaadománnyal segített a rászorulóknak.

A várakozók főleg férfiak, csak egy kisgyerek volt a sorban. A családból most inkább a felnőttek jöttek el, ahányan voltak, annyi zsák krumplit vittek haza.

Megéri ilyen sokat várni? - kérdeztem a sor közepén álló férfitől, és a közelében lévők mindannyian bólogattak. Van, aki hajléktalanszállón, más munkásszállón lakik, de volt közöttük nyugdíjas néni is, és egy pár, akiket két éve lakoltattak ki, de azon egy kicsit összekaptak, hogy harminc, vagy negyven éve élnek együtt. Abban mindannyian egyetértettek, hogy az egy tál meleg ételnél jobb ötlet ez a krumpliosztás, mert így néhány napig biztosan van mit enniük. Az egyik férfi arról mesélt, milyen erőszakosan üldözik a szegényeket: "ilyen régen nem volt". Ő, ha nem tudja kifizetni a szállót, az erdőben lakik, de azt mondta, a közterületesek mindenért megverik az ott élőket. Ha elszórják a szemetet, a "biztonságiak" már elő is kapják a gumibotot.

A közös életük hosszáról vitázó 50-es pár segélyen él. Mindketten 22 ezer 800 forintot kapnak, ebből fejenként 7500 forintot fizetnek ki a munkásszállón. Tartozás miatt két éve lakoltatták ki őket az önkormányzati lakásukból. "Gépkocsivezető voltam, de megszűnt a cég. Az asszony nem dolgozott, mert beteg a gerince, sehova nem vették fel". A férfi később hiába keresett állást, nem talált, azt mondta ezer helyen felírták a címét, telefonszámát, de sehonnan nem hívták vissza. Egyszer csak elfogyott a pénzük, és csak az adósságot halmozták, "majd eljött a vég". Nemrég pályáztak, és abban reménykednek, hogy kapnak egy kis lakást.

"Dolgozni akarunk" - mondták többen is, és egyetértettek abban, hogy ha lenne fizetésük, eszükbe sem jutna ingyenételért ácsorogni. Többen állították, hogy még közmunkára sincs esélyük. Rendszeresen érdeklődnek, de csak hitegetik őket, egy "rendes munkahelyre" meg be sem engedik őket. Egyikük sem lát esélyt arra, hogy az életük valamikor jobb lesz, "csak legalább néha legyen mit enni" - mondta egy foghíjas férfi.

Az ételosztások mellett például a Magyar Szegénységellenes Hálózat, amely most a közfoglalkoztatás rendszer megváltoztatásán dolgozik "ELÉG 2013" címmel figyelemfelhívó rendezvényt tartott a Kálvin téren. Az eseményen szimbolikusan elégették a szegénységet és kiszolgáltatottságot.

A Magyar Szolidaritás Mozgalom szerint a szegénység legfontosabb oka a megfelelő jövedelem hiánya és a munkanélküliség. Kifejtették, a II. világháború óta nem volt ilyen nagy és drasztikus az elszegényedés: ma Magyarországon 4,6 millió ember él szegénységben. A világnap alkalmából a Blaha Lujza téri aluljáróba szerveztek akciót, az aktivisták adományokat gyűjtenek szegényeknek, és reggelig elfoglalták az aluljárót, "életvitelszerűen" laktak ott. Iványi Gábor, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője azt hangsúlyozta: a szegénység világnapján a szolidaritásra kell emlékeztetni, "a szegénység kezelése minden időben közügy". Schmidt Jenő a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke pedig arról beszélt, hogy a gyermekétkeztetés feladatainak ellátására plusz 10 milliárd forint kellene jövőre.

Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője a világnap alkalmából kiadott közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy félmillió gyerek minden nap éhes marad. Félmillióan élnek munka nélkül, "a másik félmillió ember pedig mindenféle ellátás, mindenféle jövedelem nélkül". Egyre többen veszítik el a munkájukat, és egyre nehezebben tud megélni az is, aki még dolgozik. Mesterházy megjegyezte, az Orbán-kormány három és fél év alatt kilencszeresre növelte a szakadékot a szegények és a gazdagok jövedelmi szintje között. Sehol a fejlett Európában, de még a balkáni uniós tagországokban sem nyílt szét ilyen gyorsan, ilyen nagyra a társadalmi olló - tette hozzá az MSZP elnöke.