Donáth úgy fogalmazott, hogy a kereszténységnek és semmilyen vallásnak sem lehet közössége az államhatalommal, mert a keresztények imái, vére, adója mindig is csak eszköz volt a történelem során a hatalom kezében.
Ezzel kapcsolatban Frölich szerencsétlen lépésnek nevezte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök korábban a keresztény Európa megteremtését hirdette meg, hiszen a rabbi olvasatában ez nem jelenthet mást, mint hogy "nem zsidó, nem muszlim Európa". "Valahányszor meghallom a keresztény szót nem vallási összefüggésben, csak a nem keresztények kirekesztésére tudok gondolni" - fogalmazott Frölich.
Iványi Gábor szerint a jobboldal irányított közéleti tevékenységet vár el a keresztényektől és a keresztény felekezetektől, vagyis meg akarják mondani, hogyan politizáljanak. Példaként említette az október 23.-i nemzeti ünnepre szerveződő újabb Békemenetet, "amely meg akarja védeni egy ledöntött bálvány önérzetét" - utalt a MET lelkésze a miniszterelnök hungarocel-szobrának közelmúltbeli ledöntésére. Iványi szerint a jobboldali értelmiségiek felháborodása "álvallásos döbbenet". Hozzátette: Orbánnak tudnia kell, hogy "elment mellette a világ", hiszen Ferenc pápa is egy teljesen más kereszténységet képzel el, amellyel nem egyeztethető össze például a hajléktalanok elkergetése az utcáról.
Donáth László úgy vélte, Orbán rendkívül kemény és erőszakos ember, és tudja, hogyan kell ebből a rendkívül öntudatos népből alattvalót csinálni. Szerinte a miniszterelnök egy olyan világot akar, amelyben arról is neki van joga dönteni, hogy kinek lehet egyháza és kinek nem. A lelkész szegregációnak nevezte Iványi felekezetének jogfosztását, amely valójában nem a jogi elismerésért, hanem a túlélésért harcol. Iványi egyébként elmondta: végül húszezer támogatói aláírás gyűlt össze, így elindulhatott a MET egyházi elismerési folyamata.