KSH;bérek;gazdasági növekedés;közfoglalkoztatás;vásárlóerő;

2013-10-19 07:16:00

Leheletnyit izmosodtak a fizetések, mindjárt az árak is kigyúrják magukat

Elszaladtak a bérek augusztusban, annak ellenére, hogy a gazdasági növekedés jelei alig-alig látszanak. A júliusi 2,7 százalékos éves emelkedés után a bruttó bérek az esztendő nyolcadik hónapjában éves szinten már 4,7 százalékos volt a növekedés üteme - adta hírül pénteken a Központi Statisztikai Hivatal. 

A bruttó bérnövekedés felgyorsulásának fő oka az egészségügyben végrehajtott béremelés volt - ahol a bérek 9,9 százalékkal nőttek az előző évhez képest - kommentálta lapunknak a KSH legfrissebb adatait Németh Dávid. A K&H Bank vezető elemzője elmondta, hogy a magánszektorban meglehetősen stabil a bérnövekedés dinamikája, éves szinten 3 és 5 százalék között mozog.

Mivel a kormány novembertől tovább csökkenti a gáz, az elektromos áram és a távfűtés árát, az alacsony inflációs környezet a következő hónapokban is fennmaradhat. Emellett a kormány szeptemberben megemelte a tanárok fizetését, ami lökést adhat a bruttó béreknek az előttünk álló hónapokban, tehát a következő negyedévekben jelentős nettó bérkiáramlásnak lehetünk majd szemtanúi - értékelte a helyzetet Németh Dávid.

A foglalkoztatottak számát tekintve a fejlődés kevésbé szembetűnő ugyan, de több hasonlóságot is mutat a bérek alakulásával. Látható, hogy a munkaerő-piaci növekmény motorja a közszféra. A közmunkaprogram következtében a foglalkoztatottak száma a közszférában éves szinten 5,9 százalékkal nőtt augusztusban, ami a foglalkoztatottak nemzetgazdasági összlétszámában is pozitív változást eredményezett. Bár a foglalkoztatottak száma a versenyszektorban éves szinten 0,3 százalékkal csökkent augusztusban, a foglalkoztatottak összlétszáma a nemzetgazdaságban - a közmunkásokat is beleértve - éves szinten 0,7 százalékkal nőtt - mondta a K&H Bank vezető elemzője.

A bérek alakulásából és a munkaerő-piaci tendenciákból levonhatjuk a következtetést, hogy a háztartások vásárlóereje egyértelműen növekszik 2013-ban, és 2014-ben tovább emelkedhet. Az előttünk álló hónapok legfontosabb kérdése az, hogy miként reagál a kiskereskedelmi szektor a növekvő keresletre az árrések elmúlt években tapasztalt számottevő csökkenése után. Az elmúlt hónapokban láthattuk, hogy a vállalatok elkezdték a fogyasztókra hárítani a forintgyengülés és az emelkedő költségek negatív hatásait, így ez egy olyan terület, amelyet a Magyar Nemzeti Banknak érdemes lehet közelebbről figyelemmel kísérnie - mondta Németh Dávid.