"Amíg hatalom van olyan emberek birtokában, akik nem hiszik, hogy lehet más alternatíva a leszakadók kezelésére, mint hagyni őket tovább csúszni a lejtőn, addig nekünk meg kell mutatnunk, hogy igenis van más megoldás" - mondta Komoróczki Tünde, az önkormányzati bérlakások felújítását szervező Szociális Építőtábor egyik aktivistája A Város Mindenkié (AVM) szombati demonstrációján, amely az üresen álló ingatlanokra hívta fel a figyelmet. Az Üres Lakások Menete nevű rendezvény üzenete az volt, hogy ma Magyarországon nem kevesebb mint félmillió üres lakást eszi az enyészet, vagyis nem lakás hiányzik a rászorulók lakhatásának biztosítására, hanem a politikai akarat. A lakások pedig úgy állnak üresen, hogy a hajléktalan szállókon nincs elegendő férőhely, országosan 11 ezer ágy jut nagyjából 30 ezer fedél nélkülire, tehát sok helyen még ha akarnának, sem tudnának nem életvitelszerűen tartózkodni a közterületen; de még maga ácsolta kunyhókban sem élhet senki az új szabálysértési törvény szerint.
A ténylegesen rászorultakat célzó lakásfenntartási támogatás összege annyira alacsony, hogy a lakásköltségeknek csak nagyjából a 10 százalékát fedezi, ráadásul a még igénybe vehető szociális bérlakások száma is minimálisra csökkent, és ezek nagyon rossz állapotban vannak - erről már Somogyi Eszter, a Városkutatás Kft. munkatársa beszélt, hozzátéve: van olyan város, ahol már egyáltalán nincsenek szociális bérlakások, és több helyen is a szolgáltatás felszámolását tervezi az önkormányzat. Miközben - mutatott rá Papp Csaba, az AVM aktivistája - sok tízezer ember vár szociális bérlakásra, akik sokszor a pályázati rendszer átláthatatlansága miatt sem tudnak lakáshoz jutni. Sok fővárosi önkormányzatnál például feltétel, hogy a pályázóknak több éve bejelentett lakcíme legyen a kerületben, ám ez egy hajléktalan ember számára lehetetlen elvárás.
Az Üres Lakások Menetét immár harmadik alkalommal rendezték meg, és a felvonulók a Blaha Lujza téren csatlakoztak a Roma Büszkeség napja nevű rendezvényhez. A két program közötti kapcsolatot egyebek mellett az magyarázza, hogy - mint a menetben el is hangzott - nagyon sok roma család is nehéz lakáskörülmények között, túlzsúfolt lakásokban él. A Roma Büszkeség napjának célja ugyanakkor elsősorban az volt, hogy fellépjenek a cigányok emberi méltóságáért és állampolgári jogaiért, és hogy tegyenek a cigányokkal szemben az elmúlt években kialakult negatív közhangulat ellen. Nagyjából ezren vonultak végig a II. János Pál pápa térről a Blaha Lujza térig, azt skandálva, hogy "Opre Roma", vagyis "fel, cigányok"!