Az egykori igazgató személyes anyagaiból válogattak az intézet Guy Turbet-Delof naplója nyomán című kiállítására - mondta Balla Borbála, az intézet sajtóreferense.
A november 8-ig látogatható tárlaton negyven korabeli röpiraton, kiáltványon, újságon, fotón, kéziraton és levelezésen keresztül mutatják be a francia diplomatát és a magyar forradalom eseményeit az érdeklődőknek.
Guy Turbet-Delof 1947 és 1958 között vezette a Budapesti Francia Intézetet, 1951-től hét éven át a francia nagykövetség kulturális attaséjaként is dolgozott. Ez idő alatt szemtanúja volt a Rákosi-rezsimnek, az 1956-os magyar forradalomnak, majd az azt követő időszaknak. Az 1956-os magyar forradalom. Egy szemtanú naplója című írása magyarul és franciául 1996-ban jelent meg - idézte fel a sajtóreferens.
A magyarul jól tudó diplomata fordította le franciára Petőfi Sándor János vitéz című elbeszélő költeményét, amelyet 1954-ben publikáltak Franciaországban. Turbet-Delof lánya, Christine Métairie-François most egy huszár egyenruhás Jancsit és egy népviseletbe öltöztetett Juliskát adományozott a Petőfi Irodalmi Múzeumnak. A hagyatékából származó babákat a mesés elbeszélés fordításáért kapta a diplomata 1953-ban Budapesten.
Guy Turbet-Delof 1922-ben született Bordeaux-ban. A negyvenes évek elején Bordeaux-ban és Algírban bölcsészetet tanult, majd a második világháború idején a kényszermunka elől bujkálni kényszerült. A felszabadulás után, 1945-ben szerzett diplomát a lyoni École Normale Supérieurön. A diplomata 2008-ban Bordeaux-ban hunyt el.