A gázszámla hőértékkel való számítása során úgy verik át a fogyasztókat, ahogy akarják - jelentette ki Boldog István fideszes országgyűlési képviselő a parlament fogyasztóvédelmi bizottságának keddi ülésén. Boldog név szerint is megemlítette a Tigázt, amely szerinte addig osztott szorzott, hogy a rezsicsökkentés utáni számla ugyanannyi lett, mint a rezsicsökkentés előtti. Több fideszes képviselő is kifejtette, hogy a hőértékkel való számítás felveti a csalás lehetőségét. A rezsicsökkentés tapasztalatait összegző bizottsági ülésen meghívottként részt vettek a szolgáltatók képviselői is, de Simon Gábor, a fogyasztóvédelmi bizottság szocialista elnöke hiába adott többször is lehetőséget számukra a hozzászólásra, ám nem éltek vele.
Németh Szilárd, a Fidesz rezsicsökkentésért felelős politikusa csatlakozott Boldog javaslatához, miszerint vissza kellene térni a köbméter alapú számlázáshoz, az ugyanis a fogyasztók számára érthetőbb. Horváth Zsolt, fideszes képviselő szerint az a probléma, hogy a hőérték mérése a szolgáltatókra van bízva, szerinte szúrópróbaszerűen ellenőrizni kellene, hogy a számlán szereplő érték megfelel-e a valóságnak. Bessenyei Gábor, a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) főosztályvezetője ugyanakkor elmondta: épp a hőértékkel való számítás biztosítja a fogyasztók számára a korrektebb elszámolást - még ha annak értelmezése bonyolultabb is.
Szó esett az ülésen arról is, hogy közszolgáltatói etikai kódex létrehozásán és a fogyasztóvédelmi törvény átalakításán dolgozik a kormánypárt. Németh Szilárd kifejtette: 2014. január elsejétől - úgymond - egyszerűbb számlaképet vezetnek be, amelyen más színnel jelzik majd a rezsicsökkentéssel megtakarított összeget.
A bizottság döntött egy olyan módosító indítványról, amely szerint az illetékes miniszter rendeletben határozná meg a hulladékgazdálkodási közszolgáltatók által alkalmazható számlaképet. Németh Szilárd szerint a közszolgáltatási kódexre azért van szükség, mert sok esetben még az önkormányzatok is "profitcentrumként" tekintenek ezekre a cégekre, így az egész 1996 és 2006 között kialakult közszolgáltatási rendszert meg kell változtatni.
Bessenyei Gábor emlékeztetett arra, hogy a társasházak esetében sajátos a rezsicsökkentés érvényesítése, amelyre a hivatalnak nincs ráhatása. A vízdíj ugyanis sok esetben a társasházi közös költség része: a szolgáltató csökkenti a vízdíjat, ám ez nem jelenik meg automatikusan a közös költség csökkenésében, azt a közgyűlésnek külön határozatban kell elfogadnia.
A bizottság ülése után Simon Gábor újságíróknak kifejtette: az MSZP támogatja a rezsicsökkentést, azt azonban nem, hogy ennek árát bármilyen formában a lakosság fizesse meg. Így például a szolgáltatók ne a fejlesztések, karbantartások elhanyagolása vagy elbocsátások árán érjen el megtakarítást. Simon Gábor a bizottság elnökeként azt javasolta: folyamatos ellenőrzés eredményeként évente készüljön hatósági jelentés, amely a kormány, az Országgyűlés, valamint a fogyasztóvédelmi bizottság számára világos visszajelzést ad az aktuális helyzetről, és így a testület a felmerülő hibák javításában részt vállalhat.
Lesöpörte az ellenzéki javaslatot a Fidesz
Elutasította a - fideszes többségű - fogyasztóvédelmi bizottság az MSZP törvénymódosító javaslatát, miszerint a fogyasztókra átterhelt adókat is fel kellene tüntetni számlákon. A javaslat elve ugyanaz, mint amire a rezsicsökkentés esetében kötelezte a kormány a szolgáltatókat, vagyis hogy a lakosság értse: egy átutalás során például mekkora illetéket fizet az államkasszába, és mennyi a tényleges banki költség - érvelt a módosítás mellett Simon Gábor. A bizottság elnöke szerint egy ilyen módosítás segíthetné a fogyasztókat a tudatos szolgáltató-választásban. Laki Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője nem támogatta a javaslat tárgysorozatba vételét, a tárca álláspontja szerint a nem hatósági áras szolgáltatások esetében nem tüntethető fel az adó mértéke, mert az adó alanyai nem az ügyfelek, hanem maguk a szolgáltatók, a bizottság kormánypárti többsége a minisztérium álláspontját tette magáévá, így nem nyílott lehetőség a szocialista indítvány megvitatására.