EU;csúcstalálkozó;bankunió;Szociális dimenzió;digitális gazdaság;

2013-10-25 07:17:00

Európai Uniós digitális csúcs kezdődött

A bankunió, a szociális dimenzió és a digitális gazdaság áll a kétnapos uniós csúcstalálkozó középpontjában. Az EU államfőinek és kormányfőinek tegnap kezdődött tanácskozásának kora esti ülését a digitális gazdaság, az innováció és a szolgáltatások témakörének szentelték. Kiemelt figyelmet kapott az új beruházások ösztönzése, a fogyasztó- és üzletbarát egységes európai digitális piac előmozdítása, illetve a munkaerő képzettségének javítása.

Ezután a munkavacsora alatt a gazdaság- és a szociálpolitika összefüggéseiről, illetve a gazdasági és pénzügyi unió további fejlesztésének kérdéseiről tárgyaltak az uniós vezetők. Áttekintették, hogy milyen haladást sikerült elérni a fiatalok foglalkoztatása területén, illetve a kis- és középvállalatok támogatásában. A gazdasági és pénzügyi unió kiteljesítésén belül a bankunió megteremtésének időszerű kérdései kaptak hangsúlyt. A vacsorán jelen volt Mario Draghi, a frankfurti székhelyű Európai Központ Bank elnöke is.

Az EU-csúcs egyik témája a nemzeti politikák összehangolásának esetleges kiterjesztése a gazdaságpolitikáról a szociálpolitikára, vagyis az úgynevezett szociális dimenzió áttekintése - mondta el az MTI-nek Győri Enikő. A külügyminisztérium EU-ügyi államtitkára szerint a kormány azt az álláspontot képviseli, hogy a szociális kérdések nemzeti hatáskörben maradjanak. A csütörtök-pénteki EU-csúcs egyéb témáival kapcsolatban az államtitkár kitért arra, hogy az állam-, illetve kormányfők áttekintik, miként lehet ösztönözni az egységes piac megteremtését a távközlési szolgáltatások és általában a digitális gazdaság - a korszerű gazdaság egyik húzóágazata - terén. A cél - mondta - az amerikaiakkal, távol-keletiekkel szembeni versenyképességi hátrány ledolgozása.

A bankunióval kapcsolatban az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a közös bankfelügyeleti rendszerről már megszületett a megállapodás, és az Európai Központi Bank a jövő év második felében az eurózónában, valamint a bankunióhoz csatlakozó nem eurózónabeli országokban át fogja venni a legfontosabb bankok felügyeletét, előtte azonban terheléses vizsgálatnak fogja alávetni ezeket az intézményeket. A csúcson most szó lesz ennek a lebonyolítási módjáról is.